https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna lekcja historii w Lubrańcu

Łukasz Pszczółkowski (erka)
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury miło mija czas. Dla dzieci przygotowano wycieczki ale i lekcję historii - tej dawnej oraz współczesnej.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lubrańcu, jak co roku, zorganizował akcję letnią dla dzieci i młodzieży, które podczas wakacji pozostają w domu. W MGOK nie można się nudzić. Największym powodzeniem wśród dzieci cieszą się wycieczki: na basen, do kina, do ZOO-Safari, nad jezioro. W razie niepogody organizowano zajęcia świetlicowe
i warsztaty artystyczne.

Uczestnicy akcji letniej wzięli też udział w nietypowej lekcji historii. Spotkali się w sali obrad Rady Miejskiej w Lubrańcu z nauczycielem historii, Wojciechem Przybyszem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział im o 500-letniej historii Lubrańca. Młodzi słuchacze dowiedzieli się o założycielach Lubrańca, o pochodzeniu herbu i legendzie herbowej, usłyszeli o najazdach szwedzkich na te ziemie i o tym, że przez kilka wieków, w zgodzie zamieszkiwali tu Polacy, Żydzi i Niemcy.

Wojciech Przybysz przybliżył dzieciom sylwetki osób znajdujących się w galerii honorowych i zasłużonych obywateli Lubrańca. W przystępny sposób opowiedział, czym zajmuje się Rada Miejska i UGiM. Wyjaśnił dzieciom jakie obowiązki pełnią radni, burmistrz i sołtysi, skąd biorą się pieniądze na cele społeczne, czym są podatki i jak wyglądają demokratyczne wybory. wybory. Dzieci weszły w rolę rady miejskiej. Przeprowadzono głosowanie na temat... smaku lodów na zakończenie spotkania. Większością głosów zdecydowano się na śmietankowe!

Uczestnicy spotkania zwiedzili także Urząd Gminy i Miasta. Poznali pracę wydziałów m.in. rolnictwa, edukacji, mienia komunalnego, promocji i reklamy. Najbardziej podobało się im w gabinecie burmistrza. W Urzędzie Stanu Cywilnego dzieci obejrzały salę ślubów, salę bankietową a także odsłuchały marsza Mendelssohna.

Na pożegnanie dzieci otrzymały upominki: widokówki wydane z okazji 500-lecia miasta Lubrańca oraz informatory o mieście i jego okolicach, które w przystępny sposób prezentują informacje o zabytkach, herbie, szlakach turystycznych, pomnikach przyrody.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska