Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna praca. W takie sezony możesz dorobić

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Karolina Kotara, studentka zarządzania, pracuje  sezonowo u rodziców swojego chłopaka, sprzedaje truskawki. Co roku, w wakacje, Główny Urząd Statystyczny odnotowuje spadek bezrobocia
Karolina Kotara, studentka zarządzania, pracuje sezonowo u rodziców swojego chłopaka, sprzedaje truskawki. Co roku, w wakacje, Główny Urząd Statystyczny odnotowuje spadek bezrobocia Tomasz Holod
Dla jednych wakacje to czas oderwania się i wypoczynku, dla innych szansa na dodatkowy zarobek. Trudno oszacować, ile osób podejmie pracę w sezonie, ponieważ część z nich to oferty „szarej strefy”.

Polacy nie są skazani tylko na prace nad morzem. W każdym regionie poszukiwane są osoby, które są gotowe zastąpić przebywających w tym czasie na urlopie etatowych pracowników. W tym roku najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy biurowej, firm produkcyjnych, logistycznych i handlowych. Często pracodawcy takie oferty określają mianem płatnego stażu, dlatego warto czytać również ogłoszenia tego typu.

A w naszym województwie? - Praca sezonowa zwykle nie wymaga szczególnych kwalifikacji - wyjaśnia Kamila Szlachetkaz agencji pośrednictwa i pracy tymczasowej GP People. - Osoba bystra, chętna do podjęcia zatrudnienia jest w stanie szybko wdrożyć się w obowiązki. Dla osób, które nie chcą wyjeżdżać ze swojego miasta mamy wiele atrakcyjnych ofert w marketach, magazynach, na produkcji. Najpopularniejsze prace to wsparcie na produkcji, prace inwentaryzacyjne i magazynowe, przy promocjach. Wynagrodzenie uzależnione jest od stopnia trudności oraz branży i zaczyna się od 2 tys. zł brutto na miesiąc. Zawsze dodatkowo płatna jest praca zmianowa czy w godzinach nocnych.

Przeczytaj też: Od 1 czerwca zmiany w ustawie o pracownikach tymczasowych. Poradnik dla pracodawców

Oferty dla każdego
- Praca sezonowa kojarzy się z pracą dla młodzieży w trakcie wakacji. Może być rozwojową przygodą. Pozwala wesprzeć domowy budżet, ale także zdobyć doświadczenie i praktyczne umiejętności, które w przyszłości zaprocentują lepszymi ofertami pracy. Jednak beneficjentami pracy sezonowej mogą być osoby w każdym wieku - zaznacza pani Kamila.

Dostępność ofert wynika z sezonu urlopowego i/lub pików produkcyjnych, między innymi w takich branżach jak handel, produkcja, rolnictwo czy budownictwo.

- Współpracując z wieloma zakładami pracy, korzystamy z sezonowości produkcji/usług u swoich klientów - dodaje przedstawicielka GP People. - Pozwala to agencji oferować pracę szerokiemu odbiorcy niemal przez cały rok.

Osoby szukające pracy sezonowej mogą liczyć na pierwsze propozycje już w kwietniu.

- Największy wybór ofert jest w miesiącach letnich, jednak dla chętnych oferujemy również pracę tymczasową aż do grudnia - podaje Szlachetka.

Czy oferty dotyczą tylko naszego regionu i Polski, czy również innych krajów?

- Dotyczą pracy w kraju i za granicą, w różnych branżach - przyznaje pani Kamila. - Część pracowników świadomie wybiera pracę sezonową w Polsce, licząc na możliwość stałego zatrudnienia. Takie przypadki są częste, gdyż wysoka ocena podczas pracy sezonowej daje szansę na stałe zatrudnienie. Natomiast osoby otwarte na wyjazdy zagraniczne mogą u nas skorzystać z ofert pracy w Niemczech, a wkrótce również we Francji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska