Przypomnijmy, najwyższa kara nałożona w naszym kraju - za wykorzystanie przewagi handlowej - została wlepiona właścicielowi sieci sklepów Biedronka. Mowa o ponad 723 milionach złotych, które nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka Jeronimo Martins Polska podpadła tym, że narzucała niektóre rabaty, głównie dostawcom owoców i warzyw.
Przykłady na to, jak najwięksi gracze zarabiają kosztem producentów produktów spożywczych, można mnożyć.
Wesprzeć rolników ma ustawa O przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
"W łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych często występują znaczne różnice w sile przetargowej między dostawcami a nabywcami. Taka nierównowaga siły przetargowej może prowadzić do nieuczciwych praktyk handlowych, w których silniejsi ekonomicznie i organizacyjnie partnerzy handlowi narzucają słabszym kontrahentom korzystne dla siebie praktyki lub ustalenia umowne", czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Resort rolnictwa zachęca do dzielenia się spostrzeżeniami, które dotyczą projektu. Uwagi można zgłaszać do 5 marca 2021 r.
Przykładowe propozycje zmian? To m.in. procedura dobrowolnego poddania się karze pieniężnej. W takim przypadku, wysokość kary może być obniżona nie więcej niż o 50 proc, w stosunku do kary, jaka zostałaby nałożona, gdyby dana strona nie poddała się dobrowolnie karze.
Zaproponowano także zmianę definicji nabywcy (przedsiębiorca lub organ publiczny, który bezpośrednio lub pośrednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze).
Odpowiedzialny za projekt ustawy jest Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Dodajmy, że - według przewidywań - ustawa wejdzie w życie najpóźniej 1 listopada 2021.
