Sędzia Rafał Terlecki, rzecznik gdańskiej "okręgówki" poinformował "Dziennik Bałtycki", że sąd "postanowił zarządzić obserwację psychiatryczną" Leszka P. w zakładzie psychiatrycznym.
Chodzi o wydanie opinii przez dwóch biegłych psychiatrów, psychologa, seksuologa oraz psychologa seksuologa. Eksperci mają ustalić czy u P. występują zaburzenia psychiczne oraz czy konieczne jest zastosowanie "nadzoru prewencyjnego albo umieszczenie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym".
- Ponadto sąd określił miejsce obserwacji w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie oraz czas obserwacji do trzech tygodni - mówi sędzia Rafał Terlecki.
Dodaje, że sąd zobowiązał również biegłych do złożenie opinii. Mają na to 30 dni od dnia zakończenia obserwacji.
- Postanowienie jest nieprawomocne, można od niego złożyć zażalenie w terminie 7 dni - zaznacza sędzia.
To jednak nie wszystko. - Prokurator Prokuratury Okręgowej uczestniczy w postępowaniu toczącym się przed Sądem Okręgowym w Gdańsku z wniosku Dyrektora Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim o uznaniu Leszka P. za osobę stwarzającą zagrożenie w rozumieniu ustawy z dnia 22 listopada 2013r o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - powiedziała prok. Barbara Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Tłumaczy, że przy piśmie z dnia 20.02.2017r, sąd doręczył Prokuraturze Okręgowej sporządzoną przez biegłych sądowych opinię dotyczącą Leszka P., zobowiązując do ustosunkowania się do jej treści poprzez ewentualne uwagi, zastrzeżenia i wniosku. Prokurator nie zgłosił zastrzeżeń do opinii.
- Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku będzie uczestniczył w rozprawach. W ich toku, w zależności od o poczynionych ustaleń będzie miał możliwość zgłaszania wniosków dowodowych mających na celu wyjaśnienie ewentualnych sprzeczności.
Czynności w tej sprawie podejmowane są przez Sąd dynamicznie. Nie mniej jednak w sytuacji, gdyby do dnia zakończenia odbywania przez Leszka P. kary pozbawienia wolności nie uprawomocniło się postanowienie Sądu o uznaniu uczestnika za osobę stwarzającą zagrożenie, tak wnioskodawca, jak i prokurator na podstawie art. 730 k.p.c. może wystąpić o zabezpieczenie polegające na osadzeniu uczestnika w warunkach izolacji w Krajowym Ośrodku Zachowań Dysocjalnych w Gostyninie - mówi prokurator.
Tłumaczy, że środek ten może zostać zastosowany w szczególności wobec uczestnika, który został uznany za osobę stwarzającą zagrożenie i z uwagi na stwierdzone bardzo wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźby jej użycia przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej, zagrożonego karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 10 lat, został umieszczony w ośrodku w Gostyninie.
Środek stosowany jest do czasu uprawomocnia postawienia Sądu I instancji.
Wampir z Bytowa trafi na obserwację psychiatryczną?
Wampir z Bytowa wyjdzie z więzienia pod koniec 2017 roku?
"Wampir z Bytowa". Geniusz zła czy biedny psychopata?
Dzień Dobry TVN/x-news