https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wapno się zapadło. Inowrocławiowi to nie grozi?

Dariusz Nawrocki
"Czy likwidacja kopalni sprowadziło jakieś zagrożenie dla Inowrocławia?" - pytają naukowcy i od razu odpowiadają: "Nie. Właśnie takie zagrożenie zlikwidowała. Scenariusz Wapna nie może się powtórzyć" - przekonują naukowcy. Wskazują jednak również na zagrożenia.
"Czy likwidacja kopalni sprowadziło jakieś zagrożenie dla Inowrocławia?" - pytają naukowcy i od razu odpowiadają: "Nie. Właśnie takie zagrożenie zlikwidowała. Scenariusz Wapna nie może się powtórzyć" - przekonują naukowcy. Wskazują jednak również na zagrożenia. z książki "Kopalnia soli Solno"
"Czy miasto Inowrocław jest całkowicie bezpieczne?" - pytają naukowcy i odpowiadają: "Nie. Miasto zbudowane nad wysadem solnym nigdy nie jest całkowicie bezpieczne".

Przypomnijmy: NIK kilka lat temu ustalił, że z powodu nieprawidłowości przy zalewaniu byłej kopalni soli, w Inowrocławiu może dojść do powstania zapadlisk. Radni PiS obawiają się powtórki z Wapna, gdzie w ciągu kilku dni zapadło się pod ziemię prawie całe miasteczko. Dlatego wnioskowali o zwołanie specjalnej sesji Rady Miejskiej.

Sprawę analizowali radni dwóch komisji: bezpieczeństwa oraz ładu przestrzennego. We wczorajszej "Pomorskiej" wspomnieliśmy o raporcie, w którym naukowcy z Krakowa krytycznie odnieśli się do ustaleń NIK-u. Okazał się on kluczowym dla podjęcia decyzji o nie zwoływaniu specjalnej sesji Rady Miejskiej.

Czytaj: Bajeczne wnętrza zalanej przed laty kopalni soli w Inowrocławiu znów ożyją?

Przewodniczący Tomasz Marcinkowski zgodził się na to, abyśmy zajrzeli do tego raportu. Jest to oświadczenie naukowców z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Górnictwa Surowców Chemicznych Chemkop sp. z o.o. z Krakowa, które powstało kilka miesięcy po opublikowaniu raportu NIK-u.

Naukowcy z Chemkopu podważają zdecydowaną większość zarzutów NIK-u. Przekonują, że proces likwidacji kopalni został wykonany prawidłowo i zabezpieczył miasto przed grożącą mu katastrofą.

"Czy likwidacja kopalni sprowadziło jakieś zagrożenie dla Inowrocławia?" - pytają naukowcy i od razu odpowiadają: "Nie. Właśnie takie zagrożenie zlikwidowała. Scenariusz Wapna nie może się powtórzyć" - przekonują naukowcy. Wskazują jednak również na zagrożenia.

"Czy miasto Inowrocław jest całkowicie bezpieczne?" - pytają naukowcy i odpowiadają: "Nie. Miasto zbudowane nad wysadem solnym nigdy nie jest całkowicie bezpieczne, zwłaszcza gdy wysad był eksploatowany w sposób niekontrolowany, a taka eksploatacja miała miejsce w dwóch najstarszych, nieistniejących już po pierwszej wojnie kopalniach".

Jeden z zarzutów NIK-u naukowcy Chemkopu uznają za słuszny. Dotyczy on braku pomiarów i obserwacji górotworu. "Obserwacje powinny być prowadzone. Nie wiemy tylko przez kogo i na jakiej podstawie. W zalanej kopalni Wapno pomiary prowadzi administracja państwowa" - przypominają. Przekonują, że monitoring górotworu jest konieczny. Nie da się bowiem w stu procentach wykluczyć negatywnych wpływów kopalni Solno.

Tymczasem Jerzy Gawęda z PiS dziwi się, że radni komisji bezpieczeństwa oraz ładu przestrzennego bardziej zaufali naukowcom pracującym dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niż naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej. Gdyż to na podstawie ustaleń naukowców z AGH powstało wystąpienie pokontrolne NIK-u. Zauważa jednak, że i pracownicy Chemkopu wskazali zagrożenia. To jego zdaniem kolejny dowód na to, aby doprowadzić w końcu do debaty na temat bezpieczeństwa Inowrocławia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
inowrocławianin

Pan Prezes Misterski został  uniewinniony!!!!  Kto odpowie za gehennę jego rodziny?!

 

 

G
Gość

Ogarniajcie się, ludzie. "możliwości techniczne"- wypompowanie solanki, gdzie na pola? (ale się rolnicy ucieszą), może helikopterami do morzą?

na tysiąc lat wystarczy pracy (w przypadku "na pola". W przypadku "jhelikoperami" - na milion..

r
raw

sam dałeś sobie prawo, by obrażać innych?

 

Co to za nazywanie miasta "patologią?"

 

 

Od siebie zacznij.

 

 

J
Juras

Kierując się dobrem naszego miasta , to sprawę zalania kopalni należy jak najszybciej wyjaśnić. Szczególnie dlatego, że jest ona niekorzystna dla obecnych władz z Brejzą na czele.Sprawdzić, nawet po 30 latach , można wszystko przy obecnych możliwościach technicznych!!!

m
mały

P.Gawęda zna pan historię zapadnięcia się Wapna widzę,że NIE a jeśli to z opowiadania - tam to zupełnie inna historia .Druga sprawa jak po 30 latach sprawdzić czy dobrze zrobione czy nie ,bo jak mówi legenda to na rynku mają kaczki pływać (za 1000 lat).

t
tonietak

Idą wybory, to i wraca temat. Zgrany, przekłamany, stary, wielokrotnie wyjaśniany. A może głodóweczkę jakąś czas ogłosić?????? Panowie z PiS przecież idą wybory!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska