Główny Lekarz Weterynarii ostrzega i apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa podczas zbierania grzybów. Chodzi głównie o obszary, gdzie występuje afrykański pomór świń (ASF). W grzybobraniu nie powinny uczestniczyć osoby mające styczność ze świniami - pisze Główny Lekarz Weterynarii w swoim ostrzeżeniu.
- W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska) - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
Wymienione obszary znajdują się na terenie następujących województw:
warmińsko-mazurskiego,
podlaskiego,
mazowieckiego,
lubelskiego,
świętokrzyskiego,
podkarpackiego

Sprawdź aktualną mapę ASF w Polsce - KLIKNIJ TUTAJ
Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach.
Jak ostrzega Główny Lekarz Weterynarii, osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina także, że w przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.
Czytaj pełne ostrzeżenie Głównego Lekarza Weterynarii - KLIKNIJ TUTAJ
To Cię może też zainteresować
Ceny grzybów 2019. Kurki bardzo drogie. Zobacz, ile kosztują...
Mają niedoceniane właściwości antyrakowe. Grzyby zwalczają t...
Smaki Kujaw i Pomorza 3
