MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławka płacimy za śmieci lub nie, ale nadal śmiecimy

(goz)
Od roku większość z nas segreguje śmieci na suche i mokre. Mamy punkt selektywnej zbiórki odpadów. To plusy rewolucji śmieciowej.
Od roku większość z nas segreguje śmieci na suche i mokre. Mamy punkt selektywnej zbiórki odpadów. To plusy rewolucji śmieciowej.
Od roku większość z nas segreguje śmieci na suche i mokre. Mamy punkt selektywnej zbiórki odpadów. To plusy rewolucji śmieciowej.

Gdy przed rokiem wchodziła w życie nowa ustawa śmieciowa, towarzyszyło jej wiele obaw: jak przyjmą ją włocławianie, czy zaczną segregować śmieci na suche i mokre, czy złożą deklaracje i będą więcej płacić? Były też nadzieje - że z lasów otaczających miasto, tudzież terenów nad Wisłą, znikną dzikie wysypiska, że będzie więcej pojemników do segregacji odpadów, tzw. gniazd.

Aż 86 proc. prowadzących gospodarstwa domowe segreguje śmieci na suche i mokre. I robi to na ogół poprawnie. Tylko w nielicznych przypadkach urząd wzywał właścicieli nieruchomości do wywiązywania się z obowiązku segregacji.

Konsekwencją nieprawidłowego segregowania były też kontrole. - Do tej pory nie wydaliśmy decyzji administracyjnej o nałożeniu na właściciela nieruchomości wyższej opłaty - mówi Andrzej Sołtysiak, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej w Urzędzie Miasta we Włocławku. - Ale w przypadku braku poprawy, takie rozwiązanie wchodzi w grę.

To przede wszystkim wyższe opłaty. Bo po jej wprowadzeniu stawki za odbiór śmieci we Włocławku poszły w górę. Jak nam idzie z regulowaniem należności? Nie wszyscy płacimy, tłumacząc się na przykład tym, że korzystamy z pojemników ogólniedostępnych na szkło, makulaturę i tworzywa sztuczne. - Ale korzystanie z tzw. gniazd wiąże się z opłatami - podkreśla dyrektor Sołtysiak.
Niektórzy bronią się przed opłatami z kolei tym, że palą śmieci lub je zakopują. Ale to z kolei jest zabronione.

Urząd Miasta we Włocławku wysłał do tej pory 818 upomnień, wystawił też 140 tytułów wykonawczych. I w dalszym ciągu prowadzi windykację. Bo nasze zadłużenie wobec urzędu, wynikające z tytułu niepłacenia za śmieci sięga 253 tys. złotych.

Czy zmienione uregulowania spowodowały, że w mieście jest czyściej? Jak się okazuje, dzikie wysypiska nadal mają się dobrze. Jest ich nawet więcej niż wcześniej, ale na szczęście podrzuconych odpadów to-nażowo jest mniej niż przed 1 lipca ub. roku. Przypomnijmy wiec, że przy ul. Komunalnej jest Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie można przywieźć m.in. niepotrzebne meble, zużyty sprzęt elektroniczny, leki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska