Pierwsza była we Wło- cławku spółdzielnia socjalna "Arkadia". Powstała dwa lata te- mu pod egidą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. A pomogły dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Spółdzielnia działa do dzisiaj, choć, jak przyznaje Łucja Pawlaczyk, zastępca dyrektora MOPR, działalności nie rozwinęła - bazuje głównie na zleceniach z MO-PR-u. - Ale najważniejsze, że bezrobotne, które utworzyły spółdzielnię, nie korzystają z pomocy społecznej - podkreśla Łucja Andrzejczyk.
W ubiegłym roku wystartowała spółdzielnia socjalna "Free Way". Jak doszło do jej utworzenia? To głównie zasługa Centrum Edukacji i Kultury "Zenit" we Włocławku. Projekt wraz ze szkoleniami był współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Bezrobotne, które utworzyły spółdzielnię socjalną "Free Way" zaczęły od otwarcia na włocławskim osiedlu Zazam-cze kawiarni artystycznej "Filiżanka bez uszka". Ale w ciągu roku rozwinęły działalność! - Właśnie otwieramy na Zazamczu gabinet kosmetyczny o nazwie "Ogród młodości" - chwali się Marzena Rosiak, zastępca prezesa. - A wkrótce uruchomimy sklep internetowy.
W końcu ubiegłego roku pod szyldem Centrum Edukacji i Kultury "Zenit" powstała także spółdzielnia socjalna "Kuja-wianki". Ta spółdzielnia jeszcze nie wystartowała, ale początek jest bliski. - W Mie-lęcinie otworzymy knajpkę regionalną "Skansen smaku" z kujawskimi potrawami - mó- wi prezes Gabriela Sturlis. - Kończymy właśnie remont i będziemy starali się o pozwolenie na otwarcie lokalu. Planujemy wystartować na przełomie lutego i marca.
Ale to nie wszystko. Wkrótce pod skrzydłami Centrum Edukacji i Kultury "Zenit" we Włocławku rozpoczną działalność jeszcze trzy spółdzielnie socjalne. - Wnioski o dofinansowanie są w trakcie weryfikacji - mówi Elżbieta Girczyc, dyrektor CEiK "Zenit". Jak się dowiedzieliśmy, dwie z tych nowych spółdzielni koncentrują się na uruchomieniu punktów przedszkolnych, następna - nastawiona jest na organizację m.in. ślubnych przyjęć i opraw tej ceremonii.
Czym jest spółdzielnia socjalna? Jest rodzajem spółdzielni pracy. Łączy w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. Czy takie przedsiębiorstwo społeczne jak spółdzielnia socjalna gwarantuje sukces? Tego będzie dotyczyła konferencja "Ekonomia społeczna nasza szansą" organizowana w czwartek przez CEiK "Zenit".
Czytaj e-wydanie »