Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku przybędzie dużych drzew. Tyle nasadzeń zaplanowano na 2023 rok [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W 2023 roku przy włocławskich ulicach zasadzonych zostanie 270 dużych drzew.
W 2023 roku przy włocławskich ulicach zasadzonych zostanie 270 dużych drzew. Wojciech Alabrudziński
Do końca listopada 2023 roku przy kilkunastu ulicach Włocławka zasadzonych zostanie blisko 300 nowych dużych drzew, między innymi lip i klonów. Miasto pozyskało na ten cel dotację z Regionalnego Programu Priorytetowemu Ochrona Przyrody 2023. Zobaczcie na jakich ulicach pojawią się nowe drzewa.

Spis treści

Tyle dużych drzew zasadzonych zostanie we Włocławku do końca listopada 2023 roku

W 2023 roku we Włocławku posadzonych zostanie 270 nowych dużych drzew liściastych o wysokości minimum 2,20 m i obwodami pni w rozmiarze 24-26 cm. Zakończenie inwestycji planowane jest na 30 listopada. Przy włocławskich ulicach pojawią się:

 • lipa drobnolistna,
 • wiśnia piłkowana,
 • klon pospolity,
 • jarząb szwedzki.

„Wybieramy drzewa szkółkowane i balotowane, które lepiej adaptują się w nowych warunkach. Drzewa liściaste z obwodami pni 24-26 cm i wysokością od podstawy do korony min. 2,20 m dodadzą uroku naszym ulicom. Nasadzenia drzew przyniosą korzyści środowiskowe: poprawią jakość powietrza, zredukują hałas i staną się naturalnym „pochłaniaczem” pyłów z ruchu drogowego” – poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.

Warto zaznaczyć, że Włocławek na to zadanie pozyskał 282 285 zł z Regionalnego Programu Priorytetowego Ochrona Przyrody 2023, który realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W tych miejscach we Włocławku pojawią się nowe duże drzewa

Gdzie dokładnie pojawią się nowe nasadzenia dużych drzew? Ile drzew zasadzonych zostanie w poszczególnych lokalizacjach? Krzysztof Kukucki poinformował, że nasadzenia zaplanowano na 12 ulicach:

 • ul. Dziewinska - 81 lip drobnolistych,
 • ul. Lotnicza – 226 wiśni piłkowanych odmiana „Kanzan”,
 • ul. Ostrowska – 56 lip,
 • ul. Okrężna – 52 klony,
 • Al. Chopina - 1 lipa,
 • ul. Warszawska- 1 lipa,
 • ul. Zagajewskiego – 22 klony,
 • ul. Szpitalna - 18 lip,
 • ul. Bojanczyka- 4 lipy,
 • ul. Szczęśliwa - 1 lipa,
 • ul. Kościuszki - 6 jarzębów szwedzkich,
 • ul. Chmielna – 22 lipy.

Mieszkańcy obawiają się o stan nowych nasadzeń

W mediach społecznościowych mieszkańcy komentują kwestię nasadzeń nowych drzew i stan zieleni we Włocławku. Zwracają m. in. uwagę nie tylko potrzebę sadzenia drzew i zwiększania terenów zielonych, lecz także o konieczność dbania o nowe drzewa.

„Mam nadzieję, że ktoś będzie dbał o wygląd i kondycję tych nasadzeń. Ostatnio przyjrzałam się drzewom na ul. Kościuszki - może dwa drzewa rosną prosto, reszta jest pochylona we wszystkich możliwych kierunkach, albo ledwo zipią. Ulica reprezentacyjna, a zieleń zupełnie niezadbana i nieudana” – napisała na Facebooku jedna z mieszkanek Włocławka.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Duże drzewa sadzone są we Włocławku już od trzech lat

W odpowiedzi na komentarz, Krzysztof Kukucki zaznaczył, że już od trzech lat w pasach drogowych sadzone są duże drzewa, które kupowane są wraz z trzyletnią usługą pielęgnacji, w tym podlewaniem.

„Od trzech lat sadzimy duże drzewa w pasach drogowych. To zupełnie inne podejście do wcześniejszego, kiedy sadzono „kije od szczotki” i zostawiano je „samym sobie”. Teraz sadzimy duże drzewa, ale kupujemy je razem z pielęgnacją przez 3 lata. To wystarczający czas, by drzewa się przyjęły. Daje to nam również możliwość interwencji i wyegzekwowania od wykonawcy właściwego materiału” – zaznaczył Krzysztof Kukucki.

We Włocławku trwa inwentaryzacja drzew w pasach drogowych

Odniósł się również do poruszonego przez internautkę stanu drzew przy ul. Kościuszki. Przyznał, że nie wyglądają dobrze i przekazał, co miasto robi w tej sprawie.

„Jesteśmy w trakcie inwentaryzacji drzew w pasach drogowych. Będzie to podstawa do ubiegania się o jeszcze większe środki zewnętrzne na nasadzenia i uporządkowanie zieleni w pasach drogowych, m.in. na ul. Kościuszki” – napisał Krzysztof Kukucki.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska