Już od ponad trzech lat nie ma wśród nas red. Henryka Lewickiego, tak bliskiego sprawom miasta i regionu, a zwłaszcza wszystkiemu co wiązało się ze sportem. Przez ponad 56 lat był obecny na łamach naszej Gazety. Często, jakby zakodowana, jawi się nam jego "misiowata" sylwetka, jak z szybkością dzięcioła stuka w maszynowe, potem komputerowe klawisze...Ileż tekstów z tego stukania wyszło przez ponad pół wieku... Jak grafiki Stanisława Łuczaka i Henryka Czamana, tak powiedzonka z jego "Benasowych pogwarek" przywołują nam stary Inowrocław.
Sześć lat minęło od śmierci pakościanina, red. Dariusza Ratajczaka, a wydaje się jakby jeszcze niedawno był z nami, jakby miał wrócić i zająć się sprawami i bolączkami czytelników, którym oddany był bez reszty... Dlatego jeszcze długo po jego odejściu, oni przychodzili lub dzwonili i prosili o rozmowę z Darkiem...
Przeczytaj także: Redagują już inne gazety i audycje
16 lat mija, jak w Żninie pożegnaliśmy red. Stanisława Czabańskiego, którego śmierć stała się stratą dla miasta. Był postacią barwną, Agencją Czab, jak go nazywano, człowiekiem- instytucją, do którego z informacją, albo prośbą o pomoc i interwencję zwracali się wszyscy. Przez wiele lat był jedynym bezpośrednim, głęboko na Pałukach zakorzenionym, przedstawicielem naszego pisma, głęboko zaangażowanym w sprawy rodzinnego regionu.
Pamięci czytelników nieistniejącego już Ilustrowanego Kuriera Polskiego i naszej bliską wciąż pozostaje osoba i dziennikarskie zaangażowanie red. Heleny Wieszok- warszawianki z urodzenia, a inowrocławianki z wyboru, długoletniej szefowej miejscowej redakcji tego pisma. Zmarła w 1986 r. i spoczywa na cmentarzu św. Józefa.
Tam spoczywają również: długoletni dziennikarz, kierownik redakcji Gazety Kujawskiej, red. Saturnin Rybowicz, potem dyrektor Suszarni Cykorii w Wierzchosławicach i Cukrowni w Janikowie, redaktor międzywojennego miesięcznika uzdrowiskowego Wiadomości Zdrojowe, dr med. Stanisław Sroczyński, bliski współpracownik naszej Gazety, zasłużony działacz kultury polskiej i białoruskiej, drukarz i autor wielu wydawnictw regionalnych, pełen inicjatyw prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia - Józef Aleksandrowicz (Jazep Najdziuk) oraz zmarły pięć lat temu długoletni sprawozdawca sportowy Gazety - Roman Sobczak.
Na cmentarzu parafii św. Mikołaja spoczywa dziennikarz i społecznik, b. redaktor naczelny Nowin Inowrocławskichoraz gazet: zakładowej IZCh i międzyzakładowej, Bogdan Wojtysiak (1939-2003) oraz red. Zygmunt Śmiech (1914-1945), twórca jednej z pierwszych po II wojnie gazet inowrocławskich - Robotnika Kujawskiego.
Czytaj e-wydanie »