Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weterynarze chcą nowego urzędu bezpieczeństwa żywności

Redakcja
pixabay.com
- Chcemy kompetentnej oraz apolitycznej instytucji, zbudowanej na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, która będzie podległa bezpośrednio Premierowi RP - powiedział Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Rada zaprezentowała dziś obywatelski projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności. Tym samym rozpoczęła akcję zbierania 100 tysięcy podpisów pod projektem. Pomysł zakłada, że inspekcja zostanie zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej. Argumentuje to tym, że jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie. - Jednocześnie nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80% zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie staną się podstawą jej działalności – tłumaczy Jacek Łukaszewicz.

 

Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności miałay podlegać bezpośrednio premierowi tak, jak Urząd Ochrpny Konkurencji i Konsumentów. "Wyprowadzenie", jak zaznacza Rada, z ministerstwa rolnictwa nowej inspekekcji ma "zagwarantować skuteczną bezstronność". 

Przeczytaj też: Zielone światło dla rolniczych spółdzielni. Rząd przyjął projekt ustawy

 

"Chcemy zagwarantować wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności funkcje kierownicze. Gwarancją bezpieczeństwa żywności, co proponujemy w naszym projekcie, jest powierzenie sterów Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności w ręce lekarzy weterynarii. Chcemy, aby obowiązywały ich wysokie wymagania merytoryczne oraz żeby byli wybierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu. Chcemy także zapewnić im niezależność poprzez uniemożliwienie ich powoływania i odwoływania na skutek politycznych decyzji", tłumaczy Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna.

Projekt KRLW jest odpowiedzią na pomysły konsolidacji inspekcji zajmujących się bezpieczeństwem żywności zaprezentowane przez mnisterstwo rolnictwa w lipcu 2016 r.

 

- Nasze zdecydowane stanowisko wobec tych szkodliwych propozycji oraz udowodnienie, że są one niezgodne z przepisami międzynarodowymi, doprowadziło do przedstawienia przez resort rolnictwa nowej propozycji reformy. Naszym zdaniem jest to krok w dobrym kierunku. Liczymy, że oba projekty, obywatelski oraz ministerialny, spotkają się ostatecznie w Sejmie i będą podstawą do przeprowadzenia merytorycznej i zgodnej z normami prawa światowego reformy urzędowej kontroli żywności - powiedział Łukaszewicz.

 

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska