- Fotowoltaika prosumencka przeżywa prawdziwy boom za sprawą programu „Mój Prąd”, w którym do wykorzystania mamy jeszcze prawie 90 proc. z miliardowego budżetu. Te pieniądze pozwolą na dofinansowanie nawet 200 tys. instalacji, które mogą wygenerować ok. 1 TWh zielonej energii, a zainstalowana moc sięgnie 1,2 GW – mówił w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka.
Może to Cię też zainteresuje...
Co można zyskać? Zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 5000 zł na instalację. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT. Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem możesz odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).
W województwie kujawsko-pomorskim w pierwszym naborze programu przyznano 950 dotacji (w sumie w całym kraju 27 017), o mocy 6000 kilowatów (w sumie w Polsce 152 megawatów).

Kto może skorzystać
„Mój Prąd” skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym) regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
Jak uzyskać dofinansowanie
Po pierwsze kup i zamontuj mikroinstalację fotowoltaiczną. Po drugie poczekaj na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego. Ważne! Instalacja nie może być przyłączona przed 23 lipca 2019 r. Po trzecie, podpisz umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.
Kiedy ubiegać się o wsparcie
Jeśli twoja instalacja jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (m.in. posiadasz licznik dwukierunkowy). Twoja instalacja fotowoltaiczna jest o mocy 2-10 kW i jest przeznaczona na cele mieszkaniowe, gdy wydatki poniosłeś od 23 lipca 2019 r. i instalacja nie została zakończona przed tą datą. Gdy twoja inwestycja nie jest rozbudową już istniejącej instalacji. Możesz ubiegać się o wsparcie. Złóż więc wniosek.
Drugi nabór potrwa do 18 grudnia br. lub do wyczerpania środków. Wniosek można złożyć elektronicznie przez stronę www.mojprad.gov.pl lub w formie papierowej. O wyniku oceny wniosku zostaniesz poinformowany e-mailem. Aktualny status wniosku można sprawdzić online. Co ważne, wnioski odrzucone można składać ponownie po usunięciu powodu odrzucenia. Na końcu następuje wypłata dotacji do 5000 zł.
Gdy potrzebujesz porady
Informacji o programie udzielają „Doradcy Energetyczni” za pośrednictwem strony https://doradztwo-energetyczne.gov.pl oraz pod tel. (22) 45 95 990 (w dni robocze 8-15).
