MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wichury w regionie. Zerwane dachy, przewrócone drzewa, awarie sieci elektrycznej. Ranny został strażak

mc
Złamane drzewo spadło tuż przed nadjeżdżające BMW na "jedynce" we Włocławku.
Złamane drzewo spadło tuż przed nadjeżdżające BMW na "jedynce" we Włocławku. Paweł Czarniak
Na terenie województwa w sobotę odnotowano 377 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami, w tym 340 przewróconych i połamanych konarów drzew, zerwanych linii energetycznych na drogach oraz 37 zdarzeń związanych z uszkodzeniami dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

- Mamy wiele sygnałów, najczęściej w sprawie połamanych drzew i gałęzi, które spadły na drogi - mówi Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka komendy wojewódzkiej Straży Pożarnej. Ze skutkami wichury walczą też energetycy. Usuwają awarie na północy naszego regionu.

Sporo roboty mają między innymi strażacy w Grudziądza. Przez cały powiat przeszła potężna nawałnica z ulewnym deszczem, pozostawiając liczne szkody. W ciągu godziny grudziądzcy strażacy otrzymali około 40 wezwań, między innymi do zerwanych dachów, powalonych drzew i konarów na drogach. Jak informuje mł. bryg. Piotr Kołtacki, rzecznik prasowy grudziądzkiej Straży Pożarnej, najwięcej szkód wichura poczyniła w Świeciu nad Osą, Linowie, Radzyniu Chełmińskim oraz okolicznych miejscowościach. W sumie w powiecie działają 54 jednostki OSP oraz zawodowej straży pożarnej z Grudziądza. Piotr Kołtacki informuje również, iż zerwanych zostało sześć dachów w gospodarstwach w miejscowościach: Gruta, Słup, Dusocin oraz Okonin.

Jeden strażak został poszkodowany. Nie ma na razie informacji o innych poszkodowanych w powiecie. W trybie pilnym do pomocy wezwano dodatkowych grudziądzkich strażaków.

W ciągu ostatniej godziny do naszej redakcji dotarły sygnały, między innymi od mieszkańców Świecia: - Pół miasta nie ma prądu! Kiedy wróci elektryczność?

Rzecznik bydgoskiego oddziału operatora energetycznego Enea, Waldemar Olter potwierdza, że awarii w województwie jest mnóstwo.

Złamane drzewo spadło tuż przed nadjeżdżające BMW na "jedynce" - szczegóły

- Rzuciliśmy wszystkie nasze siły do usuwania awarii związanych z silnym wiatrem - mówi Olter. - Najwięcej pracy mamy na północy dawnego województwa bydgoskiego i w Chojnicach. Nasi pracownicy robią, co mogą. Ale nie można jeszcze powiedzieć, kiedy z całą pewnością uda się usunąć awarie.

Podobnie w Grudziądzu oraz całym powiecie. Bez prądu są obecnie dwa grudziądzkie osiedla - Owczarki oraz Mniszek. Kłopoty z energią elektryczną odnotowano również w części Chełmna, w gminie Świecie nad Osą, w Lisewie oraz w okolicznych miejscowościach.

Mnóstwo zgłoszeń w sprawie wichury, która dotarła nad kujawsko-pomorskie, mają strażacy. - Na szczęście nie doszło jeszcze do bardzo poważnych uszkodzeń, gros sygnałów dotyczy jednak wiatrołomów - mówi mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. - Strażacy są wzywani w związku z połamanymi gałęziami leżącymi na drogach. Jeszcze za wcześnie na podsumowania. Nie wiadomo, co przyniesie noc.

Od początku wichury, mniej więcej od godziny 18 strażacy w regionie interweniowali około 250 razy. W sprawie uszkodzonych dachów domów i przewróconych drzew mundurowi wyjeżdżali z jednostek między innymi w powiatach tucholskim, wąbrzeskim, nakielskim, grudziądzkim i nakielskim. - Kilkanaście interwencji było związanych z koniecznością usunięcia zerwanych linii trakcji elektrycznej, które spadły na drogi - dodaje Jarocka-Krzemkowska.

Kilka minut temu z kolei bydgoski Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej poinformował o drzewie, które zablokowało dojazd do przystanku linii 61 w Bydgoszczy przy ulicy Łukasiewicza. Autobusy kursują trasą alternatywną do osiedla Kapuściska.

Czekamy na sygnały i informacje pogodowe od Was. Możecie nas informować drogą mailową pod adresem [email protected], telefoniczną - 519 503 519 oraz poprzez fanpage na Facebooku.

Podsumowanie soboty w regionie

Tuż przed północą straż pożarna w Toruniu przedstawiła komunikat dotyczący silnych wiatrów.

Na terenie województwa w dniu 10.01.2015 odnotowano 377 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami, w tym 340 przewróconych i połamanych konarów drzew, zerwanych linii energetycznych na drogach oraz 37 zdarzeń związanych z uszkodzeniami dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: bydgoskim 58, świeckim 48, oraz grudziądzkim 43, włocławskim 29. Osób poszkodowanych w w/w zdarzeniach nie odnotowano. Największe uszkodzenia budynków odnotowano w powiatach: - pow. grudziądzki: Grudziądz ul. Chrobrego - całkowicie zerwany dach na budynku mieszkalnym, oraz w m. Gruta - całkowicie zerwany dach z budynku jednorodzinnego. - pow. świecki m. Michale całkowicie zerwany dach z budynku mieszkalnego ok. 100 m2. - pow. tucholski: m. Zielonka - zerwany dach z budynku gospodarczego uszkodził samochód osobowy, oraz m. Zielonka - całkowicie zerwany dach z wiaty gospodarczo- garażowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska