Spis treści
- W naszej gminie większość rolników poszkodowanych przez suszę skorzystała z możliwości oceny szkód także przez członków komisji - mówi Ryszard Borowski, wójt gminy Koneck, w której komisja szacowała straty w uprawach aż w 355 gospodarstwach rolnych.
Ocena korzystniejsza dla gospodarza
Przypomnijmy. W związku ze skargami rolników na działanie aplikacji resort rolnictwa zgodził się na powoływanie komisji i dodatkowe szacowanie na polach. Różnica między szacunkiem aplikacji a członków komisji nie może wynieść więcej niż 30 proc. i w ramach tego przedziału wybiera się ocenę korzystniejszą dla rolnika.
Zdaniem Marka Topolińskiego, wójta gminy Świekatowo (pow. świecki), z możliwości dodatkowego szacowania strat skorzystali niemalże wszyscy rolnicy, którzy wcześniej występowali o to poprzez aplikację. Wszak nie mają nic do stracenia, a mogą tylko zyskać.
Niektórzy rolnicy skorzystają w ostatniej chwili
11 października br. Rada Ministrów przyjęła zmianę przepisów w tej sprawie.
Resort rolnictwa podkreśla, że wydłużenie terminu „(...)dotyczy również komisji powołanych do oszacowania szkód, które mogą do tego czasu wprowadzać do aplikacji raporty oszacowania szkód u producentów rolnych”.
Z wydłużenia tego terminu skorzystają m.in. rolnicy z gminy Świekatowo. - Nieliczni jeszcze zgłaszają się do nas w sprawie szacowania strat po suszy, więc komisja wciąż pracuje - dodał wójt Topoliński.
To też może Cię zainteresować
Będzie także inne wsparcie
Także do 30.10.2023 r. w ARiMR będą przyjmowane wnioski o wsparcie związane ze szkodami w uprawach drzew i krzewów owocowych lub truskawek oraz kalafiorów lub brokułów.
Jest również projekt przepisów umożliwiających udzielanie pomocy dla producentów malin. Szczegóły na: www.gov.pl/web/rolnictwo
