Włodarze mają to do siebie, że chętnie mówią o plusach, o minusach wolą nie pamiętać, nie wspominać, wolą planować przyszłość.
- Kończy się kolejny dobry rok dla naszego miasta. Zostały zaplanowane i realizowane liczne inwestycje - chodniki, kanalizacje, jest tego dużo, najlepiej widać to na osiedlach - mówi Wacław Derlicki. - Do tego dochodzą duże zadania - ciepłociąg, modernizacja oczyszczalni ścieków i wodociągów, doprowadzenie gazu po 15 latach usilnych starań, po rożnych zawirowaniach - kontynuuje.
Wspomnieć należy również o silnej pozycji na niwie społecznej miasta. Przemawia za tym chociażby nagroda za likwidację barier dla niepełnosprawnych - (6 miejsce). - Hala wrosła w krajobraz, w życie mieszkańców Brodnicy. Kilka miesięcy temu zaczęły się duże imprezy, mamy osiągnięcia, mamy zadeklarowane pieniądze na budowę obwodnicy, powinno to w znacznym stopniu ułatwić życie naszym mieszkańcom, gościom, przyjezdnym, oczywiście obwodnica nie załatwi wszystkiego, potrzebny jest dodatkowy most, ulica.
Jak zapewnił włodarz o osiągnięciach możnaby długo mówić. Pochwalić trzeba się osiągnięciami sportowców, naszych tancerek z grupy "Qlu", pływaków, żeglarzy. Zastrzeżenia w tej tematyce mają mieszkańcy tylko co do czwartoligowych piłkarzy. - Sparta to jest problem oddzielny, nie widzę źródeł finansowania, jeśli apel o przekazanie procenta z podatku nie zostanie przyjęty i zrealizowany to nie widzę szans na finansowanie sportowców seniorów - skwitował sprawę. Zapewniając jednocześnie, że wszytskie inne dziedziny życia w mieście idą do przodu: - Jest to kolejny dobry rok dla naszego miasta, ile przedsiębiorstw nowych powstało, miasto się rozbudowuje. Powstał uniwersytet III wieku, możemy być dumni, że żyjemy w takim mieście.
A co w sferze porażek?
- Szczerze mówiąc nic takiego nie znalazłem, może w sferze medialnej coś by się znalazło bo często są słowa krytyki niezasłużone, ale takie jest życie.
W planach na przyszły rok znalazło się miejsce na powołanie dodatkowej liczby strażników miejskich, wydziału zdrowia i polityki społecznej.
- Podwojona zostanie liczba strażników miejskich ponieważ mamy coraz większy horror pod względem komunikacyjnym - parkowanie pojazdów. Wystarczy wspomnieć chociażby o parkowaniu na ul. Kamionka, Mały Rynek, Hallera gdzie kierowcy przekraczając linie parkowania - łatwo kogoś potrącić. Próby zastąpienia straży patrolami policji udały się tylko połowicznie więc stawiamy teraz na straż.
Potrzebę powstania nowego wydziału burmistrz motywuje zwięźle: - Od dwóch lat lawinowo przybywa nam zadań. Szczególnie wojewoda nakłada ich coraz więcej w dziedzinie profilaktyki, opieki społecznej, samego procesu lecznictwa. Potrzebny jest właściwy nadzór chociażby nad zapomogami. te działania wymagają profesjonalistów.
Wśród planów na przyszły rok jest rozpoczęcie budowy trasy południowo-zachodniej. 19 listopada podpisana została umowa, pod koniec czerwca, na początku lipca ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo. Jesienią powinny zostać rozpoczęte pierwsze roboty o ile po drodze nie będzie jakiś komplikacji - np. protestów. W planach jest budowa basenu - o ile unia ogłosi dofinansowanie takich projektów.
- Jestem człowiekiem czynu. To one świadczą o mężczyźnie a nie słowa, obietnice - kwituje kolejny rok pracy na stanowisku burmistrz.
Jak wywiązuje się ze swych zadań? Ocena i wnioski należą do wyborców.