Pociągi z niemieckim wozami pływającymi do zbudowania przeprawy przez Wisłę odjechały już z terenu Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie. Wyjechali także Amerykanie, którzy w ramach „Anakondy” korzystali ze strzelnicy i przykoszarowego placu ćwiczeń, szkoląc siebie i 12 batalion Obrony Terytorialnej z Torunia.
W Grupie pod Grudziądzem powstanie nowa infrastruktura, m.in. budynki koszarowo -sztabowe, które pomieszczą około półtora tysiąca kursantów przyjeżdżających tu na szkolenia. Doliczając do tego kadrę CSLog., musiałyby one pomieścić około 2,2 tys. ludzi. Kiedy powstaną - przeprowadzą się do nich Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego i Ośrodek Szkolenia Kierowców.
Wiceministrowie w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu [zdjęcia]
- W Grupie potrzebna jest nowa infrastruktura - w części modernizacja, w części inwestycje - zwraca uwagę pułkownik Krzysztof Tokarczyk, komendant CSLog. Jeszcze w tym roku np. powinna się rozpocząć inwestycja w Szkole Specjalistów Pożarnictwa. Została zaplanowana na trzy-cztery lata.
W 2023 roku powinny się zakończy wszystkie modernizacje i rozbudowy - ma nadzieję komendant płk Tokarczyk. - Inwestycja została zaakceptowana przez wszystkich przełożonych, włącznie z szefem Sztabu Generalnego.
Czy te plany oznaczają, że w Grudziądzu będzie mniej wojska? Płk Tokarczyk uśmiecha się, że wojsko będzie, tylko „za rzeczką”. Poza tym zostają Wojskowy Oddział Gospodarczy, „Janosiki” oraz Rejonowe Warsztaty Techniczne.
W Grudziądzu nawet gołębie "szły" do wojska [zdjęcia]
WOG i w znacznej części RWT mieszczą się w grudziądzkiej Cytadeli, co hamuje ich rozwój. Dlatego ruszają prace koncepcyjne. Czy możliwe jest opuszczenie Cytadeli przez mundurowych?
Jak podkreślają wojskowi - to na razie tylko budowa koncepcji, a w przypadku inwestycji w Grupie - mowa jest o realizacji koncepcji.