Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większość dotkliwie cierpi z powodu samotności. Także w Kujawsko-Pomorskiem

wixad
Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza.
Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza. Bartosz Frydrych
Druzgoczące dane dotycząc młodych ludzi. Większość dotkliwie cierpi z powodu samotności - wykazało badanie.

W ramach projektu społecznego MindGenic AI przebadani zostali przedstawiciele tzw. pokolenia Z - osoby urodzone po 1995. Badaczy interesowała pierwsza generacja która dorastała w świecie zdominowanym przez cyfrowe gadżety.

Problem 5 milionów Polaków?

„Chociaż jedną z często wymienianych zalet Internetu jest możliwość nawiązywania za jego pośrednictwem licznych kontaktów, a według danych Ministerstwa Cyfryzacji ok. 75 proc. polskich internautów korzysta z komunikatorów, to tzw. Zetki czują się bardzo samotne” - czytamy w komunikacie z badań.

Problem samotności bardzo długo stereotypowo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami – komentuje Joanna Trojak z MindGenic AI.

- To podejście zmienił okres pandemii i przymusowej izolacji. Nie powstały jednak żadne aktualne analizy dotyczące samotności młodego pokolenia, urodzonego po 1995 r. Dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski - młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie.

Rodzice nie są wsparciem

Samotność dotyka ponad połowy reprezentantów badanej grupy - 60 proc. osób w wieku od 12 do 24 lat odczuwa samotność, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. Co najsmutniejsze, młodzi deklarują, że rzadko lub wcale mogą liczyć na wsparcie ze strony rodziców. Problem może dotykać nawet ponad 5 mln osób najczęściej z dużych miast.
Samotność doskwiera najczęściej „zetkom” z największych miast (200-500 tys.) i dotyczy aż połowy mieszkającej w nich młodzieży. W głównych aglomeracjach Polski odsetek osamotnionych młodych osób spada, chociaż nadal wynosi 42 proc.
Na samotność uskarżają się przede wszystkim osoby pomiędzy 19 a 21 rokiem życia - zdarza się to niemal 78 proc. z nich.

Chatbot ich nie pozostawi

W zamyśle twórców projektu MindGenic AI, z pomocą młodym mogłaby przyjść sztuczna inteligencja. - W naszej Akademii MindGenic pracujemy teraz nad chatbotem, który wesprze te osoby – mówi Joanna Trojak. - Do projektu zaprosiliśmy młodzież z pokolenia Z, najlepiej rozumiejącą potrzeby rówieśników.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska