Duża barka typu GALAR-2 o długości 50 m z kontenerami zawita dziś do bydgoskiego Brdyujścia. Około godz. 16 odbędzie się tam pokazowy przeładunek kontenerów. Pilotażowy, promocyjno-badawczy rejs z Gdańska do Warszawy (projekt EMMA) dotyczy gospodarczego wykorzystania śródlądowych dróg wodnych w Europie.
Wyprawa w górę rzeki ma również aspekt badawczy. Załoga reprezentowana przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Katedra Rewitalizacji Dróg Wodnych) i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (Zarząd Zlewni Wisły Kujawskiej w Toruniu) zamierza bowiem zdobyć dane, które posłużą do sporządzenia studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w rejonie Bydgoszczy i Solca Kujawskiego, jak również przygotowywanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej "Studium wykonalności dla dolnej Wisły" i zaprojektowania oraz budowy nowoczesnej, płaskodennej jednostki pływającej po Wiśle, przystosowanej do przewożenia kontenerów, ma zwiększyć możliwości przewozu towarów i rozwinąć logistykę w państwach nadbałtyckich.
Załoga barki, która wypłynęła z gdańskiego portu morskiego 19 kwietnia, w 9 dni pokonując przeszkody nawigacyjne, chce dotrzeć do Warszawy. Cztery dni zajmie powrót - tyle czasu realnie potrzeba na pokonanie tego odcinka z ładunkiem.
Mimo przeszkód związanych z częściowo zdegradowanym szlakiem wodnym na Wiśle, wymagającym pilnej rewitalizacji, województwo kujawsko-pomorskie i Miasto Bydgoszcz - organizatorzy rejsu - chcą pokazać, że nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych możliwy jest ograniczony transport kontenerów w górę rzeki do centrum kraju.
Prognoza pogody (21-25.04.2017) | POLSKA
Pełna nazwa projektu EMMA to "Zwiększenie mobilności towarów i logistyki w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez wzmocnienie transportu śródlądowego i morskiego oraz promocję nowych międzynarodowych usług żeglugowych". Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego. Spośród 21 podmiotów uczestniczących w projekcie EMMA, cztery są z Polski, w tym Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz.
W związku z projektem EMMA dla bydgoszczan przygotowano wiele atrakcji.
Program: 21 kwietnia - Brdyujście: ok. godz. 16 - przypłynie duża barka typ GALAR-2 o długości 50 m z kontenerami, odbędzie się przeładunek dwóch kontenerów na mniejszą barkę. Wstęp na barkę nie jest możliwy.
22 kwietnia - Wyspa Młyńska: godz. 11.30-15 - ok. godz. 11 - przypłynie barka Żeglugi Bydgoskiej z kontenerami - okolice przystanku Tramwaju Wodnego lub opery. Ponadto przygotowano: wystawę w kontenerze do transportu towarów pt. „Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych”, czynne będzie też stoisko informacyjne Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. Bolesława Romanowskiego w Nakle nad Notecią, a chętni będą mogli skosztować zupę rybną (od godz. 11).
Przy okazji Żegluga Bydgoska zaprasza na bezpłatne półgodzinne rejsy statkiem wycieczkowym MS Bydgoszcz, w godz. 10-14 w okolice Starego Miasta, z przystanku Tramwaju Wodnego na Wyspie Młyńskiej.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 kwietnia
