Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocny stół z Listy Produktów Tradycyjnych. Układamy menu z zarejestrowanych dań

AGW
Dania na Wielkanoc z Listy Produktów Tradycyjnych. Zdjęcie ilustracyjne
Dania na Wielkanoc z Listy Produktów Tradycyjnych. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Kiełbasa na Wielkanoc - a jakże - biała. Ale w słoiku! Gdy już posilimy się konkretem, czas na słodkie przekąski, więc na stół trafia kujawiok, drożdżowa baba. Układamy świąteczne menu z kujawsko-pomorskiej części Listy Produktów Tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na śniadanie poza jajkami możemy sięgnąć po tak bardzo kojarzącą się z Wielkanocą białą kiełbasę, ale... w słoiku. Taki produkt na Liście Produktów Tradycyjnych jest od 2007 roku. Biała kiełbasa w słoiku to zmielona masa mięsna, średnio rozdrobniona, z widocznymi kawałkami tłuszczu i galaretką.

Na wsiach mięsne posiłki przygotowywane były przede wszystkim ze zwierząt własnego chowu. Dawniej w gospodarstwach świniobicie odbywało się najczęściej 2 razy w roku, właśnie przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Mięso było na wyjątkowe okazje.

Wielkanocny obiad z szynką w roli głównej

Jeśli nie zjedliśmy na śniadanie (nie wszyscy lubią zupy o poranku), to możemy nadrobić w czasie obiadu i zjeść żurek kujawski (na LPT od 2008 r.). Zazwyczaj dodajemy do niego białą kiełbasę, wędzonkę, jajko na twardo lub grzyby, często bez ziemniaków, jak jadano dawniej.

Świąteczna szynka kujawska z kością na ministerialnej liście gości od 2009 r. Do przygotowania potrzebna nam cała szynka wieprzowa z golonką. Na wierzchu jest poprzecinana w „kratkę” i nabijana goździkami. Po upieczeniu szynka powinna mieć złocisto-brązową skórkę. Przed włożeniem do piekarnia pekluje się ją w solance., w kolejnym kroku gotuje i potem zapieka.

Czas na deser, a więc - baba!

Podczas świąt nie może zabraknąć ciasta. Kujawiok - wielkanocna baba drożdżowa jest na LPT od 2012 r. Ciasto drożdżowe o charakterystycznym dla babek kształcie, posypujemy cukrem pudrem lub polewamy białym lukrem. Do środka trafiają rodzynki.

Do przygotowania kujawioka potrzebna jest mąka, masło, mleko, jaja, rodzynki, drożdże czy aromat waniliowy. Po połączeniu składników należy dobrze wyrobić ciasto. Forma o stożkowym kształcie jest wypełniana do połowy. Czekamy, aż ciasto podwoi objętość i dopiero wówczas umieszczamy je w piekarniku na ok. 45 min. Wyjmujemy, gdy uzyska złoty kolor.

Dla wielbicieli mazurka jest orzechowy (na LPT od 2011 roku). Ciasto na kruchym spodzie i jak to mazurek - płaskie, niskie, z warstwą kremu orzechowego na wierzchu, udekorowane bakaliami.

Na kolację serwujemy zająca bez zająca, czyli fałszywego

Cóż to za święta wielkanocne bez zajączka? Jeśli nie chcemy robić prezentów, to możemy postawić na stole fałszywego zająca. Czyli pieczeń z mięsa mielonego, najlepiej karkówki z ugotowanymi na twardo jajkami. Fałszywy zając na LPT znajduje się od 2015 roku.

Mięso należało do produktów drogich i trudno dostępnych, więc fałszywy zająć powstawał z dodatkiem dużej ilości ziemniaków.
i bułek namoczonych w mleku. Obecnie w przygotowaniu tej potrawy wykorzystuje się niemal samo mięso z gotowanymi na twardo jajkami i przyprawami.

Źródło: Lista Produktów Tradycyjnych MRiRW

_____________________
Agro Pomorska odcinek 58

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska