Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki proces "Skarbca" w Bydgoszczy. Musieli spłacać odsetki od pieniędzy, który nawet nie zobaczyli

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Proces w sprawie oszustw, o które są oskarżeni byli kasjerzy ze "Skarbca", trwa w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy
Proces w sprawie oszustw, o które są oskarżeni byli kasjerzy ze "Skarbca", trwa w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy Polskapress
Na ławie oskarżonych w procesie, który trwa w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, znalazły się cztery osoby. Do przesłuchania jest jednak jeszcze kilkudziesięciu świadków, a sprawa dotyczy blisko dwóch tysięcy oszukańczych umów, które zawierano z poszkodowanymi.

Proces osób działających z ramienia PKF "Skarbiec" rozpoczął się w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy w lipcu, a sąd w dalszym ciągu ma masę materiału dowodowego do przeanalizowania.

- Postępowanie jest rozciągnięte w czasie właśnie ze względu na liczbę umów, które są przedmiotem analizy - mówi prok. Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy.

Kolejna rozprawa ma odbyć się już 5 lutego. Na ławę oskarżonych trafili byli pracownicy i kasjerzy firmy, Bożena M., Danuta B., Jakub G. i Julita J. Bydgoska Prokuratura Okręgowa zarzuca im popełnianie oszustw na szkodę klientów. Firma obiecywała udzielenie pożyczek, ale najpierw żądano od ubiegających się, by wpłacali "wkłady własne".

Finalnie poszkodowani nie otrzymywali udzielonych im kredytów, ale musieli spłacać odsetki od rat, które im naliczono. To kolejne postępowanie dotyczące działalności Skarbca. W 2021 roku były "kasjer" firmy działającej w Bydgoszczy w imieniu spółki Skarbiec, Dawid L. został skazany prawomocnym wyrokiem na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Sąd zakazał mu też prowadzenia przez 5 lat działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu pożyczek. Skazany ma zapłacić grzywnę w wysokości 100 stawek dziennych po 100 zł oraz naprawić szkodę 270 klientom, którzy starali się o pożyczkę w punkcie, w którym pracował.

Proces, który trwał w Bydgoszczy, był odpryskiem jednego z największych postępowań dotyczących masowych oszustw dokonywanych na szkodę klientów przedsiębiorstw działających w imieniu spółek "Skarbiec" i "Pomocna Pożyczka", prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

- Za tą sprawą kryją się prawdziwe ludzkie tragedie - mówi jeden ze śledczych. - Klienci zgłaszali się do spółki w sprawie pożyczki, nie dostawali jej, za to musieli spłacać odsetki od pieniędzy, których nawet nie zobaczyli. Niektórzy wnioskowali o udzielenie pożyczki na spłatę swoich innych zobowiązań, a zostawali z jeszcze większymi długami.

Modus operandi oskarżonych

Firma miała siedzibę w Gdańsku, ale między innymi w Bydgoszczy miała swoje agencje. Często zmieniała siedziby z powodu wizyt wzburzonych klientów. Poszkodowanych tylko w tym postępowaniu jest 282 mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

W kolejnym postępowaniu, które trafiło do Bydgoszczy kilka lat temu, sądzone były osoby, które wprowadzały w błąd chętnych do uzyskania oferowanych przez spółkę pożyczek w błąd co do rzeczywistego zamiaru wywiązania się z zawieranych umów i co do istotnych warunków przedwstępnych umów oraz konsekwencji odstąpienia od nich - wyjaśnia prokurator Agnieszka Adamska-Okońska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. - Kreowano u pokrzywdzonych przekonanie, że dokonana przez nich wpłata wymaganej tak zwanej opłaty przygotowawczej gwarantuje im otrzymanie pożyczki bez złożenia żadnych dodatkowych zabezpieczeń - dodaje.

Bydgoska prokuratura szacuje, że w całym regionie Kujaw i Pomorza osób oszukanych działalnością fałszywej kasy pożyczkowej jest blisko dwa tysiące, a łącznie straciły one aż 2,5 mln zł. Gdański proces kierownictwa "Skarbca" rozpoczął się w 2019 roku. Główny akt oskarżenia trafił do sądu w Trójmieście w 2018 roku. Akta sprawy zapełniają 5 tys. tomów, czyli prawie milion kart. A wszystkich poszkodowanych klientów jest około 73,5 tysiąca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki proces "Skarbca" w Bydgoszczy. Musieli spłacać odsetki od pieniędzy, który nawet nie zobaczyli - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska