MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Z bezmiaru własnego cierpienia wyprowadziła ogromne dobro dla innych". Nagrodę im. ks. Pasierba w Grudziądzu odebrała Ewa Błaszczyk

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Ewa Błaszczyk odebrała Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. Uroczystość odbyła się w teatrze w Grudziądzu. Nagrodę wręczał wiceprezydent Szymon Gurbin
Ewa Błaszczyk odebrała Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. Uroczystość odbyła się w teatrze w Grudziądzu. Nagrodę wręczał wiceprezydent Szymon Gurbin Aleksandra Pasis
- Wartości jakimi kierował się ksiądz profesor Janusz Pasierb są mi bliskie. Bardzo się cieszę, że znalazłam się w tak zacnym gronie laureatów - podczas wręczania Nagrody mówiła Ewa Błaszczyk, filantropka: założycielka Kliniki "Budzik", Fundacji "Akogo" i wybitna artystka. Następnie wystąpiła w recitalu.

Nagrodę wręczył Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza, który po odczytaniu protokołu Kapituły Nagrody im. ks. prof. Pasierba powiedział: - Nasi laureaci dają nam, swoimi życiorysami, dowody chrześcijańskiego, lub po prostu humanistycznego piękna. Pani Ewa Błaszczyk z bezmiaru własnego cierpienia wyprowadziła ogromne dobro dla innych ludzi. A to jest gest szczególnie ludzki.

Ewa Błaszczyk jako artystka polskiego kina i teatru znana jest zarówno z wymagającego repertuaru, jak i licznych produkcji filmowych i telewizyjnych, które zdobyły uznanie szerokiego grona widzów. Grudziądzanie mieli okazję w tym roku oglądać ją w spektaklu „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" podczas ubiegłorocznej Wiosny Teatralnej.

Po wypadku, któremu w 2000 roku uległa córka Ewy Błaszczyk, założyła ona Fundację „Akogo” oraz Klinikę „Budzik”, która zajmuje się opieką i wybudzeniami dzieci i dorosłych ze śpiączki. Obecnie działają trzy kliniki: dwie w Warszawie oraz jedna w Olsztynie.

Laudację chwilę przed wręczeniem Ewie Błaszczyk Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Pasierba wygłosił Wojciech Cetkowski, przewodniczący Kapituły Nagrody i prezes grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Gratulacje laureatce złożył senator Ryszard Bober oraz w imieniu marszałka województwa, radny sejmiku wojewódzkiego Michał Czepek. Po tej części, usłyszeliśmy Ewę Błaszczyk w recitalu. Widzowie i fani twórczości artystki wysłuchali pięknych, wzruszających utworów m.in. do tekstów Agnieszki Osieckiej, Jacka Kleyffa, Włodzimierza Wysockiego.

Nagroda ks. Pasierba jest przyznawana od 1996 roku

Pomysłodawcą Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba jest Marian Sołobodowski, który uznał, że Grudziądz można dowartościować nagrodą, której patronem jest wybitny kapłan i profesor, człowiek kultury, osoba, do której mogą się przyznać wszyscy artyści i twórcy. Nagroda przyznawana jest ludziom, którzy w swojej działalności kierują się wartościami bliskimi sercu jej patrona. Po raz pierwszy została przyznana w 1996 roku. Jej laureatami zostali m.in.:

 • ks. Jan Twardowski,
 • Krzysztof Zanussi,
 • Ernest Bryll,
 • Maja Komorowska,
 • Anna Dymna
 • Krzesimir Dębski.
 • ks. Adam Boniecki i o. Leon Knabit.

Wśród laureatów nagrody dotychczas było tylko pięciu grudziądzan:

 1. prof. Augustyn Bloch,
 2. ks. prof. Andrzej Szostek
 3. Stefan Frankiewicz
 4. bracia Arkadiusz i Sebastian Godzińscy
Ewa Błaszczyk odebrała Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. Uroczystość odbyła się w teatrze w Grudziądzu. Nagrodę wręczał wiceprezydent Szymon Gurbin

"Z bezmiaru własnego cierpienia wyprowadziła ogromne dobro d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska