Będzie też wsparcie dla seniorów. I uwaga, w pierwszej kolejności tych z najniższymi dochodami. Świetlica ma służyć mieszkańcom tzw. Dzielnicy Dworcowej, którą objęto projektem „Rewitalizacja Dzielnicy Dworcowej w Chojnicach”.
Jakie dokładnie trzeba będzie warunki spełnić, by przejść rekrutację? Nabór już się rozpoczął. Placówka ma przecież - jeżeli nie będzie opóźnień - ruszyć we wrześniu. - Rekrutacja prowadzona będzie w sposób otwarty, ciągły w siedzibie MOPS, zgodnie z regulaminem - informuje „Pomorską” Elżbieta Szczepańska, dyrektorka MOPS. - Informacja o rekrutacji zamieszczona zostanie na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń MOPS, Urzędu Miasta Chojnice, szkół, placówek leczniczych, poinformowani zostaną także asystenci rodziny i kuratorzy. Uczestnikami placówki będą dzieci i młodzież w wieku 7-17 lat z rodzicami korzystającymi ze świadczeń pomocy społecznej lub spełniającej co najmniej jedną przesłankę określoną w art.7 ustawy o wspieraniu rodziny...
Placówka dla dzieci funkcjonować będzie od poniedziałku do piątku w godz. 15 - 19. Jednego dnia w zajęciach uczestniczyć będzie maksymalnie 15 dzieci. Rodziny otrzymają wsparcie poprzez organizację czasu wolnego, pomoc w nauce, opiekę i wychowanie, zajęcia terapeutyczne, socjoterapeutyczne, kompensacyjne i korekcyjne.
Planowane są zajęcia sportowe, kulturalno- edukacyjne.
- Będzie wsparcie psycho-socjoterapeutyczne mające na celu korektę niewłaściwych postaw i wzorców zachowań
- mówi Szczepańska. - Dzieci zostaną uwrażliwione na problem agresji, poznają pozytywne sposoby rozładowania emocji.
Będą też m.in. „zajęcia podwórkowe” przy wykorzystaniu odnowionej infrastruktury. Dzieci i młodzież wraz z rodzinami zaangażowane zostaną na przykład do wspólnych działań na rzecz środowiska lokalnego.
Zatrudnieni zostaną: psycholog, doradca zawodowy, dwóch opiekunów, pielęgniarka (na 10 godzin w miesiącu), specjalista biblioterapii (5 godzin w miesiącu), rehabilitant/fizjoterapeuta, pracownik socjalny, specjalista socjoterapii, prawnik (dyżury), a także specjaliści - rękodzieło, zajęcia komputerowe, językowe itp.
Realizowane będą zajęcia i indywidualne i grupowe. - Będziemy pomagać rodzinom na podstawie tzw. ścieżki reintegracji - mówi Szczepańska. - Uzgodnimy ją z rodziną na podstawie analizy jej sytuacji. Wszystkim przeżywającym trudności życiowe na przykład uzależnionym lub współuzależnionym świadczona będzie pomoc asystencka, psychologiczna i terapeutyczna.
Inne kwestie „do przepracowania” to przemoc w rodzinie, konflikty z najbliższymi, kłopoty w wychowaniu dzieci.
Będą więc terapie i mediacje, umowy rodzicielskim.
W budynku przed południem prowadzony będzie również punkt opieki dla seniorów - osób niesamodzielnych. Projektant zaplanował łazienkę wyposażoną w kabinę prysznicową oraz kuchnię.
Świetlica powstanie dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską, które jest kierowane właśnie do mieszkańców Dzielnicy Dworcowej.
Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!
