- Nasze wilki najczęściej nagrywają się na fotopułapki nocą. Ale ostatnio udało się zarejestrować wilka w ciągu dnia dzięki czemu możemy podziwiać go w pięknej zimowej szacie - cieszą się w Parku Narodowym "Bory Tucholskie".
Gdzie dokładnie nagrano wilka? Pytali o to już niektórzy fejsbukowicze. Park Narodowy informuje, że nie może tego ujawnić.
Filmik udostępniły też na FB Polskie Parki Narodowe. Komentarze, które się pojawiły, są pełne komplementów jak np. "Super! Wróciły do swoich kniei" czy jakie "Piękne umaszczenie".
Uściślijmy, wilki w Borach Tucholskich czy szerzej na Pomorzu występują już od 20 lat. Ale faktycznie wróciły wówczas na swoje terytorium - Bory Tucholskie są dla nich odpowiednie. Bo skoro Bory to lasy, a skoro lasy to sarny, jelenie itd. Jest się czym żywić.
Wilk uchwycony w fotopułapce zachwyca. Nakręcone sekundy filmu z wilkiem to rzadki widok. Nie tak łatwo je spotkać, bo wilki robią wszystko, żeby nie natknąć się na człowieka.
Polecamy
Na Pomorzu może ich występować ok. 150 sztuk na niemal dwa tysiące, które mamy w Polsce.
Park Narodowy „Bory Tucholskie” monitoruje ślady bytowania wilków i jego tropy, a odchody wysyłane są do badań genetycznych. Dzieje się tak od 2011 r.
Park Narodowy "Bory Tucholskie" o wilkach
W 2017 r. Park Narodowy "Bory Tucholskie" tak pisał o wilkach: - Tylko niektórym szczęśliwcom udało się zobaczyć wilka na żywo. A pamiętajmy, że są to osoby, które niemal codziennie są w lesie. Wilki są z natury skryte, nieufne w stosunku do człowieka, ale są też ciekawskie i na pewno zdarzało się, że obserwowały nas zza drzew, jednak spotkanie z nimi oko w oko jest wielkim szczęściem. Nie potrzebna jest nam wszystkim panika, nie musimy się wilka obawiać. Należy jednak pamiętać o tym, iż jest to dzikie zwierzę, drapieżnik, który poluje przede wszystkim na dzikie zwierzęta kopytne: jelenia, sarnę i dzika ale także na bobra lisa czy zająca.
W naszym regionie wilki obecne są od kilku lat. Co ważniejsze, nie są tu nowym elementem przyrody, mieszkały w naszych lasach wiele lat temu. Powróciły na swoje dawne terytoria, ponieważ od 1998 r. są pod ścisłą ochroną na obszarze całego kraju. Przez wiele lat tępione najróżniejszymi metodami, powoli odbudowują swoją populację. Obecnie szacuje się, że wilków jest ok. 1500 szt. w całej Polsce
