Z czym wiąże się udział w projekcie? W jego ramach zostały choćby przeprowadzone zajęcia dla najmłodszych. Zorganizowano je w Szkole Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Lubiczu Górnym oraz gimnazjum w Grębocinie. Wiosną uczniów czeka wyzwanie - wezmą się bowiem za sadzenie drzew.
Latem została przeprowadzona inwentaryzacja zadrzewień przydrożnych. Na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych sporządzono spis 28 alei i szpalerów. To właśnie one staną się podstawą lokalnego programu zadrzewień.
- Nasze działania edukacyjne i rzeczywiste przyniosą elekt, który będą oglądać przyszłe pokolenia. Mamy świadomość, że robimy coś istotnego - powiedział o projekcie Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz.
Szkolą się również urzędnicy, od których zależy los drzew w otwartym krajobrazie. Dwudniowe warsztaty są poświęcone tematowi „Drzewa w otwartym krajobrazie – instrukcja obsługi z zakresu oceny stanu, pielęgnacji oraz podejmowania decyzji o wycince drzew”.
W gminie Lubicz dwanaście drzew jest ujętych jako pomniki przyrody. To imponujące dęby szypułkowe, lipa drobnolistna.
Całkowita wartość projektu „Drogi dla natury” to 2 mln euro. Dofinansowanie z NFOŚiGW: do 3,6 mln zł.
Oprócz gminy Lubicz, w tegorocznej edycji biorą też udział m.in. Niedzica (Warmińsko-Mazurskie), Zbrosławice (Śląskie), Michałowo (Podlaskie), Czaplinek (Zachodniopomorskie), Subkowy (Pomorskie).