MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstała monografia o Pojezierzu Krajeńskim. Jej autorem jest Władysław Dobber z Kamienia Krajeńskiego

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Na spotkanie promujące wydawnictwo autor książki o Krajnie zaprosił oficjeli, rodzinę z Kamienia, Orzełka i Niw, przyjaciół, sąsiadów z ulicy Wrzosowej oraz wychowanków sprzed lat, z którymi do dziś ma kontakt. Nie zabrakło również słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na spotkanie promujące wydawnictwo autor książki o Krajnie zaprosił oficjeli, rodzinę z Kamienia, Orzełka i Niw, przyjaciół, sąsiadów z ulicy Wrzosowej oraz wychowanków sprzed lat, z którymi do dziś ma kontakt. Nie zabrakło również słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. MGOK w Kamieniu
„Pojezierze Krajeńskie. Dzieje, środowisko geograficzno-przyrodnicze, walory turystyczne i dorobek kulturowy regionu” to tytuł książki, której autorem jest mieszkaniec Kamienia Krajeńskiego Władysław Dobber. Promocja monografii o Krajnie odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

Władysław Dobber ma już doświadczenie jako autor lokalnych wydawnictw oraz folderów i przewodników po Kamieniu. Przed przejściem na emeryturę pracował m. in. jako nauczyciel geografii, był dyrektorem szkoły i szefem gminnej oświaty. Jest również pilotem wycieczek i przewodnikiem turystycznym PTTK, aktywnie działa w Kamieńskim Towarzystwie Kulturalnym. Pełni też funkcję koordynatora Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu.

O Krajnie syntetycznie

Niedawno wydał monografię o Krajnie zatytułowaną „Pojezierze Krajeńskie. Dzieje, środowisko geograficzno-przyrodnicze, walory turystyczne i dorobek kulturowy regionu”. Publikacja powstawała przez trzy lata. Z efektami tej pracy można się było zapoznać w czwartek, 21 marca, na spotkaniu promocyjnym z autorem w miejscowym ośrodku kultury.

– Krajna to bogata kraina geograficzna i historyczna, należy się jej odpowiedni szacunek. Jako pilot wycieczek lepiej poznałem Pojezierze Krajeńskie. Dodatkową motywacją były fałszywe informacje, na jakie często się natykałem. Nasz region po prostu nie funkcjonuje w szerszej świadomości. Materiałów źródłowych jest bardzo mało i są jedynie punktowe, brakuje opracowania zbiorczego. Stąd pomysł, by taka pozycja powstała – mówił Władysław Dobber.

Jak podkreślił autor publikacji, założeniem było stworzenie syntetycznego opracowania, ale napisanego lekkim językiem. Sam zarys Pojezierza Krajeńskiego można zobaczyć na okładce książki. Z tego regionu pochodzą też zdjęcia w publikacji (autorem większości jest Władysław Dobber), można w niej znaleźć również mapki z różnych okresów historycznych, a w załączeniu – współczesną mapę regionu.

- Do monografii potrzebna jest wiedza przekrojowa. Nie jestem historykiem, dlatego musiałem poszerzać wiedzę chociażby w tym zakresie. Natknąłem się na wiele informacji, które mnie zbudowały – zaznaczył Dobber.

Po części oficjalnej każdy z uczestników mógł poprosić o autograf w książce. Wydawnictwo trafi do bibliotek w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstała monografia o Pojezierzu Krajeńskim. Jej autorem jest Władysław Dobber z Kamienia Krajeńskiego - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska