Pieniądze posłużą na zakup eksponatów do kolekcji współczesnej sztuki ludowej. Przekazało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwadzieścia pięć tysięcy złotych będzie spożytkowane na uzupełnienie kolekcji współczesnej sztuki ludowej Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w Muzeum Etnograficznym. We wniosku, przygotowanym przez Krystynę Pawłowską i Dorotę Kalinowską, pracownice Działu Etnograficznego, uwzględniono zakupy
ludowej rzeźby, malarstwa
stroju, haftu, zdobnictwa wnętrz oraz kowalstwa i bednarstwa. - Celem zadania o nazwie "Radość tworzenia w kolekcji utrwalona" jest zachęcanie do twórczej pracy i przekazywania tradycji młodszym pokoleniom artystów - mówi Krystyna Pawłowska. Przedsięwzięcie ma edukacyjny charakter. Zakupione prace będą wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne na organizowanych lekcjach muzealnych oraz ozdobią ekspozycje muzealne w Muzeum Etnograficznym i w skansenie, w Kłóbce.
Do tej pory zakupiono obrazy od Jana Durkiewicza z Wołuszewa pod Ciechocinkiem oraz rzeźby od: Krystiana Brzozowskiego i Bogusława Kotkiewicza z Włocławka, Romana Łaszkiewicza z Dobrego, Edwarda Kozłowskiego z Otłoczyna i Krzysztofa Zawackiego z Wichrowic.
Barwne, bibułkowe ozdoby
wnętrza wykonała Aleksandra Zawacka z Wichrowic, a kolekcję współczesnego haftu wzbogaciły prace Reginy Maj-chrzak z Włocławka. W planach są dalsze zakupy rzeźb od twórców z Rypina, strojów, haftów i wyrobów szydełkowych od znakomitych hafciarek z Włocławka: Ireny Najdek, Zofii Mierzwickiej, Krystyny Zagrabskiej, Grażyny Świątek oraz Marii Nowak z Osięcin i Bożeny Sobczak z Gołaszewa.
Jeszcze w tym miesiącu zrealizowane będą zakupy z zakresu kowalstwa u Zbigniewa i Andrzeja Jędrzejewskich w Osięcinach i u Andrzeja Schmidta w Piotrkowie Kujawskim.
Duży zespół naczyń klepkowych wykona jeszcze w ramach programu bednarz Sławomir Targański ze Skępego. Jak mówi Krystyna Pawłowska, cieszy fakt, że niektórzy twórcy przy okazji realizowanego programu przekazali bezpłatnie do muzeum cenne prace.