https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek > Będzie więcej strojów, rzeźb, haftów i obrazów

RENATA KUDEŁ
Krystyna Pawłowska prezentuje figurkę Matki Boskiej Skępskiej.
Krystyna Pawłowska prezentuje figurkę Matki Boskiej Skępskiej. fot. Wojciech Alabrudziński
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku otrzymało 25 tys. zł na realizację programu "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury".

Pieniądze posłużą na zakup eksponatów do kolekcji współczesnej sztuki ludowej. Przekazało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwadzieścia pięć tysięcy złotych będzie spożytkowane na uzupełnienie kolekcji współczesnej sztuki ludowej Kujaw i ziemi dobrzyńskiej w Muzeum Etnograficznym. We wniosku, przygotowanym przez Krystynę Pawłowską i Dorotę Kalinowską, pracownice Działu Etnograficznego, uwzględniono zakupy

ludowej rzeźby, malarstwa

stroju, haftu, zdobnictwa wnętrz oraz kowalstwa i bednarstwa. - Celem zadania o nazwie "Radość tworzenia w kolekcji utrwalona" jest zachęcanie do twórczej pracy i przekazywania tradycji młodszym pokoleniom artystów - mówi Krystyna Pawłowska. Przedsięwzięcie ma edukacyjny charakter. Zakupione prace będą wykorzystywane jako pomoce dydaktyczne na organizowanych lekcjach muzealnych oraz ozdobią ekspozycje muzealne w Muzeum Etnograficznym i w skansenie, w Kłóbce.
Do tej pory zakupiono obrazy od Jana Durkiewicza z Wołuszewa pod Ciechocinkiem oraz rzeźby od: Krystiana Brzozowskiego i Bogusława Kotkiewicza z Włocławka, Romana Łaszkiewicza z Dobrego, Edwarda Kozłowskiego z Otłoczyna i Krzysztofa Zawackiego z Wichrowic.

Barwne, bibułkowe ozdoby

wnętrza wykonała Aleksandra Zawacka z Wichrowic, a kolekcję współczesnego haftu wzbogaciły prace Reginy Maj-chrzak z Włocławka. W planach są dalsze zakupy rzeźb od twórców z Rypina, strojów, haftów i wyrobów szydełkowych od znakomitych hafciarek z Włocławka: Ireny Najdek, Zofii Mierzwickiej, Krystyny Zagrabskiej, Grażyny Świątek oraz Marii Nowak z Osięcin i Bożeny Sobczak z Gołaszewa.
Jeszcze w tym miesiącu zrealizowane będą zakupy z zakresu kowalstwa u Zbigniewa i Andrzeja Jędrzejewskich w Osięcinach i u Andrzeja Schmidta w Piotrkowie Kujawskim.

Duży zespół naczyń klepkowych wykona jeszcze w ramach programu bednarz Sławomir Targański ze Skępego. Jak mówi Krystyna Pawłowska, cieszy fakt, że niektórzy twórcy przy okazji realizowanego programu przekazali bezpłatnie do muzeum cenne prace.

Wybrane dla Ciebie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Jajko na miękko. Przy tych chorobach lepiej unikać jajka w tej formie

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wyjmij z lodówki i podlej hortensje. Ogród utonie w kwiatach. Oto trik na kwitnienie!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska