Włocławek przecina sieć około 250 km dróg, w tym 190 km utwardzonych. Jest więc co remontować, zwłaszcza po zimie, gdy dziur jest najwięcej. Nie oznacza to jednak, że zimą, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, nic się nie dzieje. W tym czasie wykonywane są bowiem prace uznane za niezbędne. Teraz, gdy warunki pogodowe poprawiły się, ekipy w odblaskowych kamizelkach znacznie częściej widać na ulicach.
- Pieniądze, jakimi dysponujemy, są niewspółmierne do potrzeb - ocenia Zdzisław Koziński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej. - W tej sytuacji kolejność napraw uzależniona jest między innymi od stanu technicznego i natężenia ruchu, w tym publicznej komunikacji miejskiej.
Z planowanej modernizacji włocławskiego odcinka drogi krajowej nr 1, od mostu na rzece Zgłowiączce do ul. Nowomiejskiej, na co zaplanowano 40 mln złotych, korzyść ma być podwójna. Nową nawierzchnię zyska nie tylko część "jedynki". - W wyniku przebudowy pozyskany zostanie bowiem materiał, który posłuży do
utwardzenia ulic w Michelinie
na przykład. Botanicznej i Jaskółczej - mówi naczelnik Koziń-ski. Dokończone zostaną także prace, związane z budową ulic na Południu, takich jak: Wilcza, Szczygla, Żurawia, Krucza, Orzeszkowej, Kochanowskiego, Noakowskiego, Nowcy, Dąbrowskiego, Nagórskiego. Natomiast z płyt betonowych, odzyskanych z ulicy Węglowej i Miłej, ułożona zostanie nawierzchnia ul. Pustej.
Remonty chodników przewidziano między innymi na ulicach Słowackiego i Mickiewicza, Brzeskiej, Orlej i Wojska Polskiego. Z odzyskanych materiałów kontynuowany będzie remont chodnika na ulicy Płockiej. Planowany jest remont pętli autobusowej przy ul. Dębowej oraz czterech zatok komunikacji miejskiej.
Z innej puli sfinansowana zostanie między innymi kontynuacja budowy chodnika na ulicy Świętego Antoniego. Wybudowany zostanie chodnik od ul. Sarniej do mostu na rzece Lubieńce. Powód do zadowolenia mają też cykliści.
Nowe ścieżki rowerowe powstaną od siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. 3 Maja do obiektów uczelni przy ul. Obrońców Wisły 1920 r. i przy ul. Mechaników. To efekt uczelnianej akcji promującej jazdę na rowerze jako jeden z elementów zdrowego stylu życia.
Nadal w mieście jest około 56 km dróg gruntowych. Na profilowanie ich nawierzchni zarezerwowano w budżecie miasta 250 tys. złotych. Wykonanie tych robót jest możliwe dopiero teraz, po całkowitym rozmarznięciu podłoża.