Spis treści
Asystent pomaga osobom niepełnosprawnym i mobilizuje je do działania
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku rozpoczął nabór wniosków do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2023. Wnioski przyjmowane będą do 7 czerwca. Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Celowego -Fundusz Solidarnościowy. Jego celem jest wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
Pani Hanna Ćwiklińska uczestniczy w programie „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” od dwóch lat. Jest bardzo zadowolona.
- To bardzo ułatwia życie. Asystent nie jest osobą, która wyręcza w codziennym funkcjonowaniu, ale pomaga, a przede wszystkim mobilizuje. Mobilizuje do aktywności i do pracy. To jest głównie pomoc w dotarciu do miejsc, do których samemu ciężko dotrzeć osobie z niepełnosprawnościami. Mam wielkie szczęście, bo moja pani asystent jest dostępna właściwie przez całą dobę. Dziękuję jej za to - mówi pani Hanna z Włocławka.
Takie są terminy i miejsce składania wniosków
Wnioski w ramach czerwcowego naboru można składać w siedzibie MOPR przy ul. Ogniowej 8/10 od 1 do 7 czerwca 2023 w godzinach 8-14 (w sali obsługi klienta na stanowisku numer 11). Komórką odpowiedzialną za wydawanie i przyjmowanie wniosków jest Centrum Informacji i Profilaktyki Społecznej Osób Niepełnosprawnych. Wnioski można otrzymać w MOPR-ze przy ul. Ogniowej lub pobrać ze strony internetowej mopr.wloclawek.pl
Kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?
Z regulaminu wynika, że usługi asystenta świadczyć mogą osoby, które nie są członkami rodziny uczestnika.
- Osoba z niepełnosprawnościami może wskazać we wniosku swojego asystenta. Może to być bliski, ktoś do kogo osoba wnioskująca ma zaufanie. Tak jest w większości przypadków - zaznacza Piotr Grudziński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Dodajmy, że osoba wskazana przez uczestnika musi spełniać przynajmniej jeden z dwóch punktów regulaminu. Musi posiadać dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub posiadać przynajmniej sześciomiesięczne (udokumentowane) doświadczenie w udzielaniu pomocy niepełnosprawnym (np. doświadczenie zawodowe, wolontariat).
W przypadku świadczenia usług dzieciom poniżej 16. roku życia, wymagane są także:
- zaświadczenie o niekaralności,
- pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw Seksualnych,
- pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego.
Limit godzin usług przypadających na jednego uczestnika wynosi nie więcej niż 360 godzin rocznie w przypadku osób ze znacznym stopniem i nie więcej, niż 240 godzin rocznie dla osób z umiarkowanym stopniem i dzieci do 16. roku życia. Limity trzeba wykorzystać najpóźniej do 15 grudnia 2023 roku.
Kto może skorzystać ze wsparcia asystenta osoby niepełnosprawnej?
Warto zaznaczyć, że uczestnicy programu nie płacą za usługi. Poza dorosłymi niepełnosprawnymi mieszkańcami (posiadającymi orzeczenie o stopniu znacznym lub umiarkowanym), ze wsparcia osobistego asystenta mogą skorzystać również dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności wraz ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innych osób.
- To bardzo ważny i potrzebny program. Chociażby w kontekście dostępu do rehabilitacji. Z asystentem dotarcie do ośrodka czy szpitala na rehabilitację jest łatwiejsze, a czasami po prostu możliwe. Opinie osób, które biorą w nim udział - chociażby pani Haliny - potwierdzają jak potrzebne są takie działania - podkreśla znaczenie programu dla mieszkańców prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.
