W gimnazjum nr 4 na ul. Wyspiańskiego psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Aneta Sokołowska oraz strażnik miejski Norbert Struciński przeprowadzili warsztaty profilaktyczne dla młodzieży pt. "STOP cyberprzemocy". Warsztaty odbędą się także w środę w Gimnazjum nr 2 na ul. Żytniej.
- Problem przemocy w internecie dotyka ponad połowy młodych internautów - mówi psycholog Aneta Sokołowska. - Niestety młodzi ludzie często nie potrafią sobie poradzić z tym problemem. Zdarzają się nawet tak drastyczne przypadki jak ze Strzegomia, gdzie młody człowiek targnął się na swoje życie po tym jak został oszkalowany w cyberprzestrzeni - dodaje Sokołowska. - Cyberprzemocy można się jednak przeciwstawić - twierdzi Norbert Struciński, strażnik miejski. - Dlatego niezbędne są rozmowy z młodymi ludźmi, o tym jak bezpiecznie surfować w Internecie oraz jak reagować na niebezpieczne przypadki i gdzie szukać pomocy, gdy dotknie nas ten problem. Młodzie muszą mieć również świadomość odpowiedzialności prawnej, aby sami nie przekroczyli dopuszczalnych granic - dodaje Struciński.
Zajęcia odbędą się w ramach międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Organizatorami DBI w Polsce są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet", od lat prowadzące szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Katarzynę Hall, Minister Edukacji Narodowej. Partnerem głównym DBI jest Fundacja Orange.