FOB, który jest najdłużej działającą i największą organizacją pozarządową w Polsce, zajmującą się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu we wszystkich aspektach, przygotował już po raz 15. publikację poświęconą najciekawszym firmowym projektom CSR (ang. corporate social responsibility. Uroczysta prezentacja jubileuszowego wydania " Raportu Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki" odbyła się 30 marca w Warszawie.
- ANWIL zgłosił do edycji podsumowującej działania przedsiębiorstw w 2016 roku aż 11 dobrych praktyk, w tym 3 nowe oraz 8 długoletnich, a więc takich, które po raz pierwszy zostały opisane w poprzednim Raporcie i są kontynuowane - wyjaśnia Agata Strzyżewska, główny specjalista z Zespołu Komunikacji Zewnętrznej Anwilu.
Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]
Każda firma, realizująca w minionych dwunastu miesiącach praktykę CSR, mogła zgłosić ją do publikacji FOB w jednym z siedmiu obszarów, zgodnych z normą ISO 26000 - ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej. Następnie aplikacje były weryfikowane oraz oceniane przez Komitet Merytoryczny, który podejmował ostateczną decyzję, czy dana inicjatywa zostanie uznana za wzorową i tym samym trafi na łamy całorocznego podsumowania, czy też nie. Eksperci FOB docenili wszystkie zgłoszone przez Anwil projekty i tym samym zostały one ujęte w Raporcie.
Nowymi inicjatywami włocławskiej spółki, które opisano w publikacji są: wdrożenie Kodeksu postępowania dla dostawców (dokumentu stanowiącego vademecum współpracy z kontrahentami), organizacja konkursów z przestrzegania i promowania zasad BHP i ppoż. dla wykonawców corocznych remontów odbywających się na terenie firmy, a także program wolontariatu pracowniczego.