Znowelizowane przepisy musi jeszcze zatwierdzić Senat, ale posłowie już przyjęli rewolucyjny projekt zmian w prawie. "Reforma procedury karnej" zawiera - jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - kilkadziesiąt zmienionych przepisów.
Radca będzie obrońcą
Jednym z najważniejszych jest dopuszczenie możliwości występowania radców prawnych w roli obrońców.- Pozwoli to na szerszy dostęp do pomocy prawnej dla stron na etapie postępowania sądowego - słyszymy w biurze rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.
Do tej pory w roli obrońców w sprawach karnych (m.in. o kradzieże, oszustwa, zabójstwa) mogli występować tylko i wyłącznie adwokaci. Jednym z autorów zmian w prawie, które przyjął Sejm, jest mec. Czesław Jaworski: - Propozycja dotyczy radców prawnych prowadzących własne kancelarie, a nie zatrudnionych na umowę o pracę - zaznacza mec. Jaworski zasiadający w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości.
To jednak tylko jedna ze zmian, które - o ile przyjmie je Senat - mają wejść w życie w przyszłym roku.
Przeczytaj także: Trybunał Konstytucyjny orzekł: przepisy pozwalające na reformę sądów - konstytucyjne! [wideo]
W sądzie się nie godzą
Nowe przepisy mają też zreformować kulejącą instytucję mediacji. Jest ona obecnie tak rzadko stosowana, że nawet w sprawach cywilnych trudno się jej doszukać w sądowych statystykach.
- Instytucja śladowo występuje w praktyce orzeczniczej - przyznaje sędzia Włodzimierz Hilla, rzecznik Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Na niemal 6 tys. spraw, które wpłynęły do bydgoskiego sądu w 2012 roku, tylko sześć zostało skierowanych do mediacji. A jedynie cztery zostały przyjęte.
Projekt reformy zakłada, że w sądowym sprawozdaniu ma znaleźć się tylko wynik mediacji. A całość rozprawy nie będzie protokołowana.
Więcej w dzisiejszym papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej.
Czytaj e-wydanie »