Kandydaci do I LO wybierali spośród sześciu klas. W zależności od zainteresowań można było wybrać zwiększony wymiar godzin z: matematyki, biologii, historii, polskiego i geografii. Propozycją dla miłośników języków obcych mogła być klasa z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego i do wyboru: niemieckiego lub francuskiego.
- Najwięcej chętnych zadeklarowało naukę w klasach: z matematyką, biologią, językiem polskim i geografią - informuje Cecylia Szupryczyńska. - Utworzymy cztery oddziały klasowe - dodaje.
W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowem planowane jest utworzenie dwóch klas. - Będzie w nich realizowany rozszerzony program nauczania. Uczeń sam decyduje, z których przedmiotów (minimum dwóch).Język angielski jest we wszystkich klasach obowiązkowy - mówi dyrektor Piotr Kalinowski. W tym roku największą popularnością cieszyły się wśród gimnazjalistów: geografia i język polski.
Tylko jedna klasa ogólna powstanie w Katolickim Liceum im. ks. dra Bernarda Sychty w Świeciu. Dopiero po trzecim semestrze nauki w szkole będzie możliwość wyboru profilu klasy. - Planujemy trzy: humanistyczny, matematyczno-fizyczny oraz nauk o ziemi - precyzuje dyrektor placówki ks. Przemysław Szulc. Język angielski będzie realizowany na poziomie rozszerzonym. Niemiecki i francuski są do wyboru na poziomie podstawowym. - Chętni będą mieli dodatkowo okazję nauki łaciny - dodaje Szulc.
Włoski dla chętnych
II LO w Świeciu chce umożliwić naukę w trzech klasach m.in. z rozszerzonym językiem angielskim i francuskim. - Jest to propozycja dla miłośników języków, których nigdy w naszej szkole nie brakowało - informuje dyrektor Adam Kufel. - Oprócz tego gimnazjaliści mogą wybrać klasę historyczno-geograficzną lub matematyczno-biologiczną. W obu zwiększymy (przez pierwsze dwa lata nauki) liczbę godzin z wymienionych przedmiotów. Obowiązkowymi językami obcymi będą w tych klasach: angielski i drugi do wyboru: niemiecki lub włoski - precyzuje dyrektor i mówi, że w tym roku najwięcej podań było do klasy matematyczno-biologicznej. Co ciekawe, kandydaci deklarujący naukę w niej stanowią także najliczniejszą grupę chętnych do nauki języka włoskiego. - 20 osób - uściśla dyrektor.
Stawiają na sportowców
W liceum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu planowane jest utworzenie jednej klasy. Można wybierać spośród dwóch profili: ogólnego i sportowego. Drugi z nich przewiduje 10 godzin zajęć w-f w tygodniu i daje możliwość rozwijania zainteresowań sportowych. - Poza pływaniem na basenie czy ćwiczeniami na siłowni są także lekcje z psychologii sportu - wyjaśnia Hanna Kalinowska, wicedyrektor szkoły, dodając, że absolwenci mogą dzięki temu kontynuować naukę na akademiach wychowania-fizycznego. - Często naszymi uczniami są członkowie klubów sportowych. To nasz powód do dumy - podsumowuje Kalinowska.