Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda z bakteriami w Lichnowach. Dziś kolejne wyniki

Redakcja
Wciąż nie znaleziono źródła skażenia wody.
Wciąż nie znaleziono źródła skażenia wody. Adrian Wykrota
Dziś ma być podany do publicznej wiadomości następny komunikat o jakości wody ze stacji w Lichnowach. Nie wiadomo, skąd wzięła się coli.

Od środy jest problem z wodą w Lichnowach i okolicznych miejscowościach. Zgodnie z decyzją powiatowego inspektora sanitarnego nie należy wykorzystywać wody do picia z wodociągu publicznego w Lichnowach. Zarządzenie dotyczy też Ostrowitego, Nowego Ostrowitego, Ciechocina, Granowa i Chojnat.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W badanych próbkach wody stwierdzono przekroczenia parametrów mikrobiologicznych obecność bakterii grupy coli. Stąd powiatowy inspektor sanitarny nakazał podjęcie działań naprawczych przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Chojnicach w celu poprawy jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Informacje dotyczące jakości wody są na bieżąco aktualizowane i umieszczane na stronie Urzędu Gminy w Chojnicach i Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Chojnicach Sp. z o.o. Dziś spodziewany jest kolejny komunikat, po kolejnych badaniach próbek wody.

Tymczasem GZGK dostarcza wodę zdatną do spożycia w następujące miejsca: Lichnowy - przy kościele, Ostrowite - przy Szkole Podstawowej, Nowe Ostrowite - przy sklepie, Ciechocin - przy remizie strażackiej, Granowo - przy świetlicy, Chojnaty - przy placu zabaw.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod następującymi nr. telefonów: 513 060 131, 513 060 144.
W urzędzie zachodzą w głowę, co mogło się stać, zwłaszcza że badania wody nie są jednoznaczne. Natychmiast powołali sztab kryzysowy, powiadomili sołtysów, dali anonse na stronę w internecie i na FB. Szukają źródła skażenia bakterią coli, a jednocześnie narzekają na przepisy sanitarne, które nakazują zamykanie wodociągu, gdy woda do celów sanitarnych i do np. pojenia zwierząt nie jest objęta zakazem.

- Poszperałem w internecie i tam znalazłem informację, że po przegotowaniu ta woda nadaje się także do celów spożywczych - relacjonuje wójt Zbigniew Szczepański. - Dlaczego więc nie dopuszcza się takiej opcji?

Wójt konsultował to z pomorskim inspektorem sanitarnym i dowiedział się, że niestety, przepisy na razie są surowe, a zliberalizowane mają być ...po 26 października. - Na dziś nie ma paragrafu, który dopuszcza picie skażonej wody po przegotowaniu - rozkłada ręce wójt.

- Wczoraj zakończyliśmy chlorowanie całej sieci, łącznie ze studniami - informuje Arkadiusz Weder, szef GZGK. - W piątek coli odkryto w instalacji szkoły w Lichnowach, we wtorek woda była już w porządku. W środę na wyjściu stacji uzdatniania wody mamy coli. Nie ma tu związku przyczynowo-skutkowego i nie wiemy tak naprawdę, co się stało.

Wody nie można było przełączyć ze stacji w Pawłowie, bo sanepid nie wyraził zgody.

Pogoda na dzień (13.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska