MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko może przejąć twój samochód, przyczepę a nawet koparkę. Sprawdź, jaki sprzęt mogą zabrać

wixad
Jaki sprzęt może przejąć wojsko? W praktyce niemal każdy sprzęt mechaniczny
Jaki sprzęt może przejąć wojsko? W praktyce niemal każdy sprzęt mechaniczny Wojciech Wojtkielewicz
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) przygotowuje projekt nowego rozporządzenia w sprawie świadczeń rzeczowych. Jeśli wojskowi upatrzą sobie twój samochód, przyczepę, a nawet koparkę, będziesz musiał wypożyczyć im swoją własność.

Chodzi nie tylko o sprzęt mechaniczny. Na swoje potrzeby wojsko może zażądać udostępnienia nieruchomości, w tym budynków. Chodzi o wykorzystanie ich na potrzeby kwalifikacji wojskowej.

Komisja poborowa w twojej firmie?

Co roku około 400 powiatowych komisji lekarskich przeprowadza kwalifikacje wojskowe, wymagające odpowiednich lokali. Właściciele nieruchomości, które mogą być użyte do tych celów, będą musieli współpracować z lokalnym szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji. To oznacza, że niektóre budynki mogą być czasowo zajmowane. Wojsko może korzystać z budynków, hal magazynowych, parkingów oraz warsztatów.

Zgodnie z przepisami świadczenia rzeczowe dotyczą urzędów, instytucji państwowych, przedsiębiorców, a także osób fizycznych. Na życzenie wojska podmioty te będą musiały oddać armii do użytkowania budynki, parkingi, a nawet pomieszczenia magazynowe, a także pojazdy, które zostały uznane za użyteczne dla obronności państwa.

Według projektu nieruchomości takie będą wykorzystywane sporadycznie, dlatego że koszty tego przedsięwzięcia nie powinny przekroczyć kwot ujętych w budżetach wojewodów.

Będziesz musiał sam dostarczyć wojsku swój samochód

Zaskoczeni mogą być przede wszystkim właściciele samochodów. Posiadacz pojazdu może zostać wezwany w czasie pokoju, „w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych, przeprowadzania ćwiczeń wojskowych, a także w ramach zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków”. W praktyce, dostarczone do jednostki wojskowej pojazdy są jedynie odnotowywane i zwracane po wypełnieniu niezbędnych formalności.

Jaki sprzęt może przejąć wojsko? W praktyce niemal każdy sprzęt mechaniczny. Chodzi przede wszystkim o samochody ciężarowe i specjalne, furgony, autobusy oraz samochodów terenowych, a także maszyny takie jak koparki, spycharki, dźwigi i żurawie. Pewni swego nie mogą być również właściciele motocykli.

W przyszłym roku, na potrzeby ćwiczeń wojskowych, armia wykorzystywać będzie prywatne przyczepy (i naczepy) oraz inne maszyny (nie wiadomo dokładnie jakie). Pewne jest, że w 2025 roku wykorzystanych zostanie 50 prywatnych pojazdów, 10 przyczep oraz 5 maszyn.

Właściciele tych pojazdów i maszyn mogą być zobowiązani do dostarczenia ich do odpowiednich jednostek wojskowych. W sytuacjach, gdy samodzielne dostarczenie nie będzie możliwe, zadanie to przejmą jednostki wojskowe. Autorzy projektu nie kryją, że „realizacja tego obowiązku może wpłynąć na codzienną działalność firm i przedsiębiorców posiadających te pojazdy i maszyny”.

Na jak długo trzeba rozstać się z autem?

W czasie pokoju - do 48 godzin - w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych

Do 7 dni w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji

Do 24 godzin w związku z ćwiczeniami w obronie cywilnej lub ćwiczeniami praktycznymi w zakresie powszechnej samoobrony

W razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny - do ustania potrzeby używania.

Decyduje wójt, płacą wojskowi

Procedura odbywa się zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez dowódcę jednostki wojskowej. Wojskowy komendant uzupełnień występuje z wnioskiem do samorządu terytorialnego o przeznaczenie środka transportowego na rzecz Sił Zbrojnych. Następnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta wszczyna postępowanie administracyjne i wydaje decyzję administracyjną. Posiadacz pojazdu otrzymuje zawiadomienie o wszczęciu postępowania oraz decyzję administracyjną, od której przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni.

Właścicielowi przysługuje ryczałt za każdą rozpoczętą dobę. Wysokość stawek ryczałtu określa stosowne rozporządzenie. W bieżącym roku za oddanie pojazdu ciężarowego o ładowności powyżej 8 ton przysługuje ryczałt w wysokości 410,94 zł. Posiadaczowi przysługuje odszkodowanie za wszelkie uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub szkody wynikłe z nieprawidłowego używania przedmiotu.

Sprzedajesz auto? Musisz poinformować armię

Posiadacze, wobec których wydano decyzję administracyjną „o przeznaczeniu przedmiotu świadczeń”, muszą w ciągu 3 dni poinformować wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o sprzedaży, zmianie tytułu własności oraz zmianie przeznaczenia przedmiotu świadczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska