Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolę wiedzieć, co mnie wykańcza

Agnieszka Romanowicz
Przychodnia w Świeciu realizuje też program przeciwko przewlekłej, obturacyjnej chorobie płuc
Przychodnia w Świeciu realizuje też program przeciwko przewlekłej, obturacyjnej chorobie płuc Fot. Andrzej Bartniak
Świecianie są bardziej świadomi, niż większość rodaków. Gdy w kraju na badania profilaktyczne wybiera się zaledwie 2 proc.kobiet, w Świeciu aż 85.

- Ale trzeba wyjść do człowieka, poinformować go o badaniu i na nie zaprosić, a najlepiej serdecznie zachęcić - twierdzi Zdzisław Lintowicz, szef Stowarzyszenia Diabetyków w Świeciu, znanego z organizacji przeróżnych akcji profilaktycznych. - Ja zawsze wychodzę do pacjentów, nie czekam aż przyjdą do mnie. Nie będę ukrywał, że bardzo mi w tym pomagają inni, np. "Gazeta Pomorska".

Nie chce mi się

Przeciętnemu Polakowi rzeczywiście potrzeba zachęty. Na pytanie "czy korzystasz z badań profilaktycznych?", sondowany, 40-letni internauta odpowiada: "Staram się co rok robić zdjęcie płuc i morfologię. Sam o to proszę, bo o programach profilaktycznych nic nie wiem. Z takiej akcji, jak np. prostata, nigdy jeszcze nie korzystałem. Lekarz domowy nie informuje, nie chce mi się... Zakładam, że jestem zdrowy".

Mamy efekty

Tymczasem profilaktyka jest dużo tańsza od leczenia. Zarówno dla NFZ, jak i dla pacjenta. Stąd pomysły, żeby na badania profilaktyczne kierować Polaków przymusowo. Takie działania prowadzone są w Finlandii z pożądanym skutkiem. - Jestem przeciwna wszelkim przymusom, bo rodzą przeciwwagę - komentuje Danuta Kwiatkowska, odpowiedzialna za profilaktykę w gminnej przychodni w Świeciu. - Naszych pacjentów zmuszać do profilaktyki nie trzeba.
Rzeczywiście. Bo na imienne zaproszenie do kobiet, na badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy, w Polsce odpowiedziało zaledwie dwa procent pacjentek; w Świeciu przebadano ich aż 85 procent! - Zachęcaliśmy panie przez media, położne, lekarzy, pielęgniarki środowiskowe - wylicza Kwiatkowska. - Zanim przyjdą na badania, muszą o nich wiedzieć.

Dla całego powiatu

Programy profilaktyczne do realizacji oferuje NFZ. - Wchodzimy we wszystko, co zaproponują - podkreśla Kwiatkowska.
Warto dodać, że nasza przychodnia spełnia odpowiednie warunki - dysponuje specjalistami i wymaganym sprzętem.
Stowarzyszenie Diabetyków pośredniczy w badaniach. - Zazwyczaj dowożę pacjentów do Bydgoszczy; dużym autobusem, wynajętym od PKS - dodaje Lintowicz. - Jesteśmy otwarci dla wszystkich mieszkańców powiatu świeckiego.
Nr tel. do przychodni: (0-52) 33-11-165, do pana Lintowicza ze Stowarzyszenia Diabetyków: 0-504-325-529. Polecamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska