Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Work-On 30+. Marzą o stabilnej pracy, więc "przełączają" się na informatykę [zdjęcia]

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Rozpoczyna się piąta edycja programu „Work-On” (w luźnym tłumaczeniu włączenie na pracę), który umożliwia odbycie za darmo warsztatów, specjalistycznego szkolenia i stażu w firmie informatycznej.

Jest wtorek, godzina 10. Dwie sale w Ośrodku Szkoleniowo-Wdrożeniowym na bydgoskim Wzgórzu Wolności są wypełnione mieszkańcami regionu. W sumie prawie 40 osób (z ponad 50 zgłoszonych) dotarło na testy i rozmowę kwalifikacyjną. Wszyscy po 30-stce, wszyscy marzą o dobrej, stabilnej pracy. Są chętni, by przejść za darmo profesjonalne szkolenia zawodowe i językowe, odbyć staż i spróbować swoich sił w informatyce. Dodatkowo za czas stażu i szkolenia dostaną tzw. „szkoleniowe” i „stażowe”.

Wykorzystuję chwilę opóźnienia, by porozmawiać z chętnymi do wzięcia udziału w projekcie.

- Chciałbym znaleźć pracę w Bydgoszczy. Wcześniej byłem zatrudniony w banku - mówi pan Maciejz Bydgoszczy, który siedzi w pierwszej sali w ostatnim rzędzie. - Teraz marzę jednak o lepszej pracy. Próbowałem ją znaleźć w Warszawie. Ten projekt to dla mnie szansa. Jeśli się teraz nie uda, wyjadę znowu do Warszawy.

Obok niego siedzi pani Kamila: - Jestem z Torunia. Pracowałam w Zakładzie Patomorfologii. Chciałabym zmienić branżę. Mam świadomość, że są bardzo duże niedobory kadrowe w informatyce.

Pojedyncze, ostatnie osoby, z lekkim opóźnieniem, docierają do ośrodka. Wchodzę jeszcze na chwilę do drugiej sali. Na środku siedzi pan Pawełz okolic Bydgoszczy: - O projekcie usłyszałem w bydgoskim radiu. Obecnie jestem bezrobotny. Pracowałem w różnych branżach, głównie jako handlowiec - mówi.

- O rekrutacji dowiedziałam się w PUP-ie. Nie pracuję już rok czasu. Nigdy nie byłam związana z branżą informatyczną. Wcześniej pracowałam w muzealnictwie, liczyła się wtedy znajomość języka angielskiego. To mój atut - wyjaśnia pani Dariaz Bydgoszczy. - Projekt umożliwi mi przekwalifikowanie. Myślę o szkoleniu związanym ze stronami internetowymi.

Chwilę później wchodzą przedstawiciele projektu, drzwi sal zamykają się. Rozpoczynają się testy.

Przeczytaj też: Work-On 30+. Weź udział w darmowym projekcie, znajdź pracę w IT!

Skorzystała. Było warto
- Polecam podobne projekty. Promuję je z czystym sumieniem. Jestem uczestniczką drugiej edycji „Work-On” - mówi Maria Wiśniewska, która pomaga przy obecnej edycji. - Wróciłam z emigracji, ukończyłam projekt, specjalność marketing internetowy i dzięki temu o wiele łatwiej znalazłam opłacalną i dobrą pracę.

Pani Maria jest dowodem, na to, że humaniści, jeśli tylko chcą, mogą bez problemu przekwalifikować się. - Ukończyłam studia humanistyczne i przez pewien czas zastanawiałam się jak „przeskoczyć” do branży informatycznej. Marketing okazał się świetnym połączeniem technicznych zagadnień z humanistycznymi - mówi. - Bardzo cenne są w ramach projektu kursy biznesowego angielskiego. Dzięki „Work-On” mogę się teraz pochwalić dodatkowymi umiejętnościami i czuję się pewniej na rynku pracy.

Zobaczcie również: Zagraniczne staże. Zobaczcie, jak uczniowie z Bydgoszczy zdobywają doświadczenie zawodowe [zdjęcia]

Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na co mogą liczyć zakwalifikowani do projektu?

- Przede wszystkim na opiekę w zakresie merytorycznym, na udział w kursach, w szkoleniach, w doradztwie, na nasze też indywidualne wsparcie, gdyż każdy potrzebuje czegoś innego - wymienia Robert Szarata, zastępca szefa projektu „Work-On”. - Pomagamy również wybrać właściwą drogę, jeżeli chodzi o staż. To bardzo ważna decyzja wybrać mądrze staż. Żeby się sprawdzić, żeby była to praca w której nie tylko będziemy zarabiali pieniądze, ale też mogli się w niej realizować, rozwijać, awansować. Rozliczani jesteśmy z tego, czy uczestnicy podejmą później pracę, nam jednak zależy, by podjęli dobrą pracę.

Projekt zakłada, że minimum 22 osoby z każdej edycji znajdą zatrudnienie w branży informatycznej. Poprzednie edycje zakończyły się w 70 procentach podpisaniem umów o pracę w branży IT. Gdyby brać pod uwagę też inne umowy, wskaźnik ten byłby wyższy.

Czytaj: Bezrobotni mogli skorzystać z zagranicznych staży

Zgłoś się w czerwcu
Piąta edycja projektu już trwa, ale planowane jest kolejne - szóste „Work-On” z możliwością ukończenia jednego z kursów webdevelopera lub menedżera sprzedaży usług IT. Rekrutacja ma trwać do 12 czerwca. Kto może skorzystać z projektu? Osoby w wieku powyżej 29 lat, które nie pracują, nie kształcą się w trybie dziennym lub stacjonarnym i nie szkolą się ze środków publicznych. Z Bydgoszczy i okolic, z Torunia i okolic, z pow.: aleksandrowski, chełmiński, inowrocławski, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski i żniński. Więcej o projekcie na stronie www.work-on.pl.

Gdzie szukać informacji o podobnych projektach? W urzędach pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska