Na miejsce z grupą leci opiekun, który przez pierwsze i ostatnie kilkanaście dni pomaga uczestnikom znaleźć się w nowej rzeczywistości.
Przez pozostały czas stażyści również nie są pozostawieni sami sobie. Wszyscy uczestnicy otrzymują „kieszonkowe” na dojazdy do pracy i częściowe wyżywienie.
- Niektórzy tak dysponują pieniędzmi, że opłacają wszystko i jeszcze coś im zostaje - mówi Maria Treder, mentor w projekcie „Mobilni na rynku pracy”, który umożliwia takie wyjazdy.
- Wysłaliśmy już trzy grupy za granicę: dwie na Maltę i jedną do Niemiec - wymienia Treder. - Wróciła już pierwsza zmiana z Malty i ta z Niemiec. Lada moment rozpoczynamy nabór do Włoch. Zgłaszają się do nas osoby z całego województwa. I tym razem, ze względu na atrakcyjną lokalizację - południe Italii - oczekujemy dużego zainteresowania.
Szkolenia i pomoc
Udział w projekcie to jednak nie sama praca za granicą.
- Wyjazd poprzedza seria szkoleń, warsztatów i kursów przygotowujących do stażu - wyjaśnia mentor „Mobilnych”. - Podobnie po powrocie, osoby te nadal są przez nas wspierane. Mogą brać udział w dalszych kursach i stażu na terenie kraju, poza tym uczestnicy biorą udział w spotkaniach z pośrednikiem pracy. To jest bowiem główny cel projektu: pomoc w powrocie/wejściu na rynek pracy, stąd i różne możliwe formy wsparcia osób tak, by jak najbardziej ułatwić im zdobycie pracy.
Dla kogo
W projekcie mogą wziąć udział osoby spełniające wszystkie te warunki:
- wiek: 18-35 lat,
- zamieszkałe na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,
- osoby niepracujące (bezrobotne lub bierne zawodowo),
- osoby nieuczestniczące w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym,
- osoby nieszkolące się (nieuczestniczące w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy - finansowanych ze środków publicznych w okresie czterech tygodni przed aplikowaniem do projektu).
Po kolei
Przebieg programu dla każdej z grup jest podobny: rekrutacja, przygotowanie do stażu (szkolenia, kursy, warsztaty, wsparcie indywidualnie etc.), staż zagraniczny, wsparcie po powrocie do Polski (pośrednictwo pracy, kursy i staże krajowe).
- Rodzaj wsparcia dobierany jest indywidualnie - zaznacza pani Maria. - W przypadku wyjazdu do Włoch, będzie możliwość odbywania staży w branżach: informatycznej, ICT, teleinformatycznej, chemicznej, elektronicznej, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Rekrutacja na wyjazd na południe Italii ma rozpocząć się lada dzień. Z naszego regionu wyjedzie w tej turze w sumie 12 osób.
Wypełnione dokumenty będzie można składać w wyznaczonych miejscach w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Inowrocławiu i Grudziądzu. Osoby niepełnosprawne będą mogły to zrobić telefonicznie lub e-mailowo. Szczegóły i formularze zgłoszeniowe zostaną udostępnione na stronie głównego organizatora - Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - Oddziału w Bydgoszczy pte.bydgoszcz.pl już wkrótce.
Opłaca się!
Dopiero co wróciły osoby, z pierwszych tur z Niemiec i Malty. Co się zmieniło? - Jest ogromna różnica. Stażyści są dużo bardziej pewni siebie. Zostali docenieni za granicą. Teraz tu w Polsce otrzymują dużo częściej zaproszenia na rozmowy. Niektóre z osób już znalazły pracę - cieszy się Maria Treder.
