Przypomnijmy, z gazu korzysta ciepłownia Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi, do której podłączone są budynki mieszkalne spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
- Drastyczny wzrost cen gazu ziemnego może doprowadzić do niewypłacalności wspomnianych podmiotów, ponieważ mieszkańców nie będzie stać na pokrycie rachunków za ciepło - pisał burmistrz Tucholi w piśmie do ministra Schreibera.
Burmistrz apelował już w sierpniu o podjęcie działań interwencyjnych związanych z objęciem ochroną mieszkańców gmin, którzy korzystają z ciepła wyprodukowanego przez ciepłownie gazowe. Teraz nadeszła odpowiedź. Minister Łukasz Schreiber odpisał, że zdaje sobie sprawę, że wiele osób, w tym także mieszkańcy gminy Tuchola, nie będą w stanie uregulować rachunków, które byłyby naliczane w oparciu o rynkowe stawki. W związku z tym Rada Ministrów przygotowała działania osłonowe.
Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Ustawa obejmuje przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła. W ustawie zapisano, że średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą przyjmuje wartość 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym.
- Działania osłonowe obejmą nie tylko odbiorów indywidualnych, ale także wspólnoty mieszkaniowe oraz szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie, ośrodki pomocy społecznej, instytucje kultury, a także szereg innych podmiotów - napisał minister. - Na te działania budżet państwa przeznaczy łącznie około 10 miliardów złotych. Dzięki tym dodatkowym środkom, w zbliżającym się sezonie grzewczym, Polacy tylko w części poniosą koszty podwyżek cen ciepła. Wierzę, że proponowane rozwiązania rozwiążą problem.
