Wrony niszczą plony. Czy za szkody wyrządzone przez ptaki rolnik dostanie odszkodowanie? Stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Za straty poniesione przez wrony i gawrony nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do jego uzyskania może być natomiast powództwo cywilne.
Za straty poniesione przez wrony i gawrony nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do jego uzyskania może być natomiast powództwo cywilne. pixabay.com/MabelAmber/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podjął temat działań mających na celu uregulowanie wypłat odszkodowań z tytułu strat w plonach poniesionych przez ptaki, a konkretnie wrony i gawrony. Jak do sprawy odnosi się Ministerstwo Klimatu i Środowiska?

Gatunki chronione

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. o ochronie gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183) wskazuje m.in. wronę czarną i gawrona – osobniki poza obszarem administracyjnym miast jako zwierzęta objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz wronę siwą i gawrona – osobniki w obszarze administracyjnym miast, jako zwierzęta objęte ochroną częściową. W odniesieniu do gatunków obowiązują zakazy, które reguluje paragraf 6 wspomnianego rozporządzenia.

Do wniosku KRIR odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Niestety, rolnicy nie mogą spodziewać się od Państwa wypłat odszkodowań.

- Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz.1098 ze zm.), Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez pięć gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową tj.: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. Ww. przepis nie wymienia żadnego gatunku należącego do rodziny krukowatych, a więc za szkody wyrządzone przez ww. gatunki ptaków nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być natomiast powództwo cywilne – informuje resort w odpowiedzi.

To też może Cię zainteresować

Kto wyrządził szkody?

W przypadku wron i gawronów ciężko oszacować straty na polach uprawnych. Ptaki z rodziny krukowatych są ze sobą mylone, także częste rotacje stad i obecność gatunków nieżerujących na zasiewach utrudniają udowodnienie, że za szkodę odpowiada konkretny gatunek.

Rolnicy mogą walczyć o swoje

Warto podkreślić, że to, że gatunki objęte są ochroną nie uniemożliwia podejmowania kroków w walce o swoje prawa.

- Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, na wniosek podmiotów, w których interesie jest zminimalizowanie szkód, wydają zezwolenia m.in. na płoszenie i niepokojenie osobników gatunków objętych ochroną oraz na eliminację osobników gatunków objętych ochroną częściową – czytamy w komunikacie KRIR.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może zezwolić na eliminację ptaków objętych ochroną ścisłą, z tym, że pozwolenie wydane jest po spełnieniu określonych wymagań, które nie mają charakteru nakazowego. Wnioskodawca może więc skorzystać z ewentualnej udzielonej derogacji w całości lub po części, nie ma jednak takiego obowiązku.

Źródło: KRIR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie