Wsparcie dla sektora pszczelarskiego

Materiał informacyjny ARMiR

Od 20 listopada 2023 r. do 18 stycznia 2024 r. hodowcy pszczół, zrzeszające pszczelarzy organizacje, ośrodki doradztwa rolniczego i jednostki naukowo-badawcze będą mogli składać wnioski o dofinansowanie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W tym czasie przeprowadzonych zostanie siedem naborów. Wniosku będą przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Interwencja I.6.1 - Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać organizacje pszczelarskie oraz jednostki doradztwa rolniczego. Dofinansowanie obejmuje organizację szkoleń dotyczących m.in. prowadzenia gospodarki pasiecznej, chorób pszczół, pożytków i produktów pszczelich.

Interwencja I.6.2 - Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać indywidualni pszczelarze oraz organizacje pszczelarskie (w imieniu pszczelarzy). Wsparciem finansowym objęty jest zakup nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej, np. miodarek, odstojników oraz uli lub ich elementów.

Interwencja I.6.3 - Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu hodowców pszczół, wyłącznie organizacje pszczelarskie. Wsparcie powinno być przeznaczone na realizację operacji polegających na zakupie produktów leczniczych do walki z warrozą, w tym weterynaryjnych.

Interwencja I.6.4 - Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać pszczelarze oraz producenci produktów pszczelich. Realizowane z dofinansowaniem operacje muszą dotyczyć zakupu nowego sprzętu, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki wędrownej, m.in. wag pasiecznych czy przyczep do przewozu uli.

Interwencja I.6.5 - Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać, w imieniu pszczelarzy, zrzeszające ich organizacje. Wsparciem objęty jest zakup: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; a także odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy.

Interwencja I.6.6 - Wsparcie naukowo-badawcze

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogły składać jednostki naukowo-badawcze zajmujące się tematyką pszczelarską. Dofinansowanie obejmuje prace poświęcone zdrowiu pszczół, jakości produktów pszczelich i innowacjom w gospodarce pasiecznej.

Interwencja I.6.7 - Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych

Wnioski o przyznanie pomocy będą mogli składać pszczelarze oraz producenci produktów pszczelich. Wsparcie można przeznaczyć na zakup analiz fizyko-chemicznych miodu lub analizy pyłkowej miodu.

Szczegółowe warunki przyznania pomocy w ramach interwencji w sektorze pszczelarskim określa Regulamin naborów wniosków o przyznanie pomocy dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski 2024 w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Regulamin naborów wniosków wraz z załącznikami opublikowany jest na stronie internetowej ARiMR: https://www.gov.pl/web/arimr/interwencje-pszczelarskie

OZE w gospodarstwie rolnym

Zgodnie z opublikowanych harmonogramem naborów wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 ARiMR przygotowuje się do wdrożenia kolejnego instrumentu wsparcia z PS dla WPR na lata 2023-2027.

W planowanym terminie od 14 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. rolnicy będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach interwencji I.10.2. Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Celem interwencji jest zmniejszenie presji działalności rolniczej na środowisko, poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, właściwe zagospodarowanie odpadów i produktów ubocznych z rolnictwa oraz poprawę efektywności energetycznej budynków gospodarstw rolnych.

O pomoc może ubiegać się rolnik, któremu przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego lub podstawowe wsparcie dochodów w ramach PS WPR co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzednim lub który prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W ramach interwencji wyróżnione zostały trzy obszary, w których wspierane sią operacje dotyczące:

  • obszar A – budowy biogazowni rolniczej z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej biogazowni rolniczej;
  • obszar B – zakupu: mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii elektrycznej, instalacji do wytwarzania energii cieplnej z energii promieniowania słonecznego, magazynów energii innych niż magazynów energii elektrycznej, jeżeli będą sprzężone z planowanymi do zakupu ww. urządzeniami do wytwarzania energii cieplnej, pomp ciepła jeżeli będą sprzężone z wchodzącą w zakres operacji mikroinstacją PV, systemów zarządzania przepływami energii, jeżeli będą sprzężone z planowanymi do zakupu urządzeniami;
  • obszar C – rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynków gospodarstw rolnych, w szczególności: docieplenia ścian zewnętrznych, docieplenia dachu lub stropu, zakupu świetlików dachowych, docieplenia podłóg, zakupu okien lub drzwi zewnętrznych, lub bram wjazdowych, zakupu kotłów na biomasę z wyłączeniem kotłów do spalania słomy, zakupu instalacji do odzyskiwania ciepła, zakupu systemów energooszczędnego oświetlenia w technologii LED, zakupu systemów monitoringu i zarządzania energią.

Szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy określone zostały w udostępnionych przez MRiRW wytycznych podstawowych dla przedmiotowej interwencji. Jest to zatem bardzo ważny dokument, z którym powinien zapoznać się każdy potencjalny Wnioskodawca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska