https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie działania samorządów z terenu powiatu inowrocławskiego na rzecz powodzian. Adresy oficjalnych punktów zbiórek darów

Dominik Fijałkowski
Pod inowrocławskim ratuszem padła deklaracja wspólnego działania samorządów z terenu powiatu inowrocławskiego na rzecz powodzian
Pod inowrocławskim ratuszem padła deklaracja wspólnego działania samorządów z terenu powiatu inowrocławskiego na rzecz powodzian Dominik Fijałkowski
Wszystkie samorządy powiatu inowrocławskiego podjęły wspólne działania, których celem jest pomoc dla mieszkańców z terenów objętych powodzią.

Starosta, prezydent, burmistrzowie i wójtowie mówili o wspólnej inicjatywie podczas konferencji prasowej pod inowrocławskim ratuszem.

- Działamy wspólnie, by nieść pomoc naszym rodakom z południa Polski, których dotknął kataklizm w niewiarygodnych rozmiarach. Doszliśmy bowiem do wniosku, że razem możemy zrobić więcej i sprawniej - podkreślał Arkadiusz Fajok, prezydent Inowrocławia.

Włodarz poinformował, że na terenie miasta i powiatu podejmowane są indywidualne zbiórki darów. Konieczne stało się więc, by zorganizować sprawnie działająca sieć miejsc, które przyjmować będą niezbędne artykułu dla powodzian oraz miejsce centralne, skąd będą transportowane na tereny zalane przez wielką wodę.

- W Inowrocławiu uruchomiliśmy punkty zbiórek w każdej ze szkół podstawowych. Ponadto największym punktem jest hala widowiskowo-sportowa i tam w pierwszej kolejności proszę o przynoszenie darów dla powodzian - dodał Arkadiusz Fajok.

Prezydent Inowrocławia zaznaczył także, że wspólnie ze starostą, burmistrzami i wójtami zadecydowano, że akcja ma rzecz powodzian trwać ma do odwołania. Tak długo, jak będzie potrzebne wsparcie.

Z kolei starosta Wiesława Pawłowska przypomniała, że główny, powiatowy punkt zbiórki darów zlokalizowany został przy ul. Poznańskiej w tzw. zarządzaniu kryzysowym.

- Potrzebna jest woda, żywność z długim terminem trwałości, środki czystości, pledy, karimaty, kołdry, poduszki. Wszystko musi być nowe. Nie zbieramy odzieży. Nie ma takiego zapotrzebowania. Nie chcemy doprowadzić do zbiórek na zasadach outletu czy lumpeksu. Nie o to chodzi. Dziękuję władzom miast i gmin powiatu za to, że jesteśmy razem. Gdybyśmy rozdrabniali się w działaniach, tworzylibyśmy zbędne koszty - przyznała Wiesława Pawłowska.

Starosta deklarowała ograniczenie, na ile będzie to możliwe, „radosnych” imprez na terenie powiatu, chyba, że będą one miały charakter charytatywny, jak te na rzecz chorego 4-letniego Ignasia z gm. Inowrocław, czy te w trakcie których prowadzone będą zbiórki na rzecz powodzian.

Mikołaj Bogdanowicz, burmistrz Kruszwicy przypomniał, że racji pełnionych wcześniej obowiązków, widział trudne sytuacje, z jakimi mierzyło się w 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie.

- To co w tej chwili dzieje się na południu Polski jest ogromnym wyzwaniem dla ludzi. Wyrazy współczucia. Ze skutkami powodzi mieszkańcy będą się mierzyć jeszcze przez wiele wiele dni, miesięcy a nawet lat. Na szczęście Polacy potrafią się w takich momentach jednoczyć i pomagać, a naszym zadaniem jest taką pomoc skoordynować - stwierdził burmistrz Kruszwicy.

Gmina Kruszwica obok zbiórki darów podjęła decyzję o finansowym wsparciu dla Kłodzka. Na najbliższej sesji podjęta ma być uchwała o przekazaniu na początek 20 tys. zł.

- W najbliższą niedzielę mamy w Kruszwicy festyn z okazji zakończenia lata, połączony z otwarciem ścieżki rowerowej i biegiem. Nieodpłatnie wystąpią nasi lokalni artyści. Zdecydowaliśmy, że impreza się odbędzie, ale połączymy ją ze zbiórkami na rzecz powodzian - dodał Mikołaj Bogdanowicz.

O ograniczeniu imprez rozrywkowych, kulturalnych i sportowych na terenie Inowrocławia informował również prezydent Arkadiusz Fajok.

Podczas konferencji głos zbierał Michał Siembab burmistrz Pakości. Zapewniał, że mieszkańcy tego miasta i gminy zawsze ofiarnie i szybko reagowali na sytuacje, gdy trzeba było pomóc ofiarom kataklizmu. I tak jest również obecnie.

- Na razie skupiamy się na zaspokojeniu najważniejszych potrzeb, ale jako gmina rolnicza deklarujemy, że przy najbliższej okazji, skupimy się na zbiórkach, których celem będzie pomoc dla gospodarstw rolniczych. Koniecznie trzeba wesprzeć rolników i hodowane przez nich zwierzęta - deklarował Waldemar Kubiak, wójt Złotnik Kujawskich.

Zaś Piotr Czajkowski, zastępca wójta Rojewa informował, że na terenie gminy, w budynku po byłej podstawówce w Ściborzu już działa punkt zbiórki darów. Zbiórkę prowadzi też SP w Rojewie, gdzie bardzo mocno zaangażowali się uczniowie i ich rodzice.

Oficjalne punkty zbiórek darów na terenie powiatu Inowrocławskiego:

  • Centralny punkt zbiórki dla powiatu Inowrocławskiego Biuro Ochrony Informacji Niejawnych, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych ul. Poznańska 133A Inowrocław pon.-pt. godz. 10:00-20:00

  • Inowrocław HWS al. Niepodległości 4 pon-nd 7:00-20:00

  • Gmina Pakość Ośrodek Kultury i Turystyki ul. Św. Jana 12 pon-pt 8:00-21:00

  • Gmina Kruszwica OSP Kruszwica ul. Niepodległości 47 całodobowo

  • Gmina Janikowo Szkoła ul. Szkolna 1 pon 7:00-15:00, wt-pt 11:00-19:00, świetlica wiejska Kołodziejewo pon, wt, czw, pt 14:00-16:00; świetlica wiejska Trląg – kontakt z Sołtysem

  • Gmina Rojewo Ściborze budynek komunalny 7a 15:00-17:00

  • Gmina Inowrocław Remiza OSP Jacewo, OSP Gnojno 9:00-21:00

  • Gmina Dąbrowa Biskupia Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji 8:00-15:00

  • Gmina Złotniki Kujawskie OSiR Szosa Bydgoska 35 godz 9:00-17:00

  • Remiza OSP Gniewkowo pon-pt 7:00-15:00

Trwa głosowanie...

Pomożesz powodzianom?

pomorska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska