Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ustawie śmieciowej [poradnik]

źródło: Rzeczpospolita opr. BOG
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy śmieciowej. Sprawdź, jakie skutki one niosą dla Ciebie.
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy śmieciowej. Sprawdź, jakie skutki one niosą dla Ciebie. sxc.hu
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy śmieciowej. Sprawdź, jakie skutki one niosą dla Ciebie.

Ciekawy informator na ten temat przygotowali dziennikarze "Rzeczpospolitej". Idziemy zgodnie z duchem idei, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc na jego podstawie prezentujemy główne założenia ustawy.

Zobacz koniecznie: Trzeba wypowiedzieć Remondisowi umowę na wywóz śmieci

1) Do mieszkańców teraz będzie należała decyzja, czy segregują śmieci, czy też nie. Od niej, i od specjalnego oświadczenia, będzie zależała wysokość naliczanych opłat.

2) Opłata traktowana jest jako podatek. Jeśli jej nie uiścimy, to ratusz, albo urząd gminy może wystawić egzekucyjny tytuł wykonawczy, i taką opłatę będzie mógł wtedy ściągnąć komornik.

3) Właściciele domków jednorodzinnych nie dostaną żadnego rachunku za wywóz śmieci. W przypadku mieszkańców bloków opłata zostanie wliczona do rozliczenia czynszu, jakie wystawi spółdzielnia.

4) Sami w domu segregujemy śmieci według głównego kryterium - osobno papier, szkło i plastik. W przypadku bloków i spółdzielni mieszkaniowych odpady będziemy wyrzucać do odpowiednich pojemników, a w przypadku domków jednorodzinnych - do specjalnych worków.

Przeczytaj także: Wszystko co chcesz wiedzieć o śmieciach, ale boisz się zapytać

5) Jak będzie się odbywać kontrola posegregowanych śmieci. W przypadku domków jednorodzinnych nie ma z tym problemu, bo odbywać się to będzie przy odbiorze śmieci. Natomiast w przypadku bloków i spółdzielni mieszkaniowych w grę mogą wchodzić chyba tylko sąsiedzkie donosy.

6) Jeśli jakaś spółdzielnia mieszkaniowa nie zdąży przed 1 lipca zamknąć zsypu śmieci w wieżowcu, to jego mieszkańcy nie będą mogli segregować śmieci, a co za tym idzie zostaną skazani na wyższe opłaty. Dlatego sami powinni dopilnować, żeby władze spółdzielni dokładnie się tym zajęły.

7) Odpady remontowe nie podlegają ustawie śmieciowej. Ich wywóz powinna zagwarantować firma budowlana, albo właściciel remontowanego lokalu.

8) Co z popiołem, choinkami, skoszoną trawą? W ich przypadku miasta i gminy same powinny zagwarantować odbiór tego typu odpadów. W każdym jednak sprawa jest indywidualna - w niektórych miejscach zbiórki tego typu odpadów odbywać się będą kilka razy w roku, a w innych powstaną specjalne punkty działające 24 godziny na dobę.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska