Wielki świecki przyrodnik swoją pracę na rzecz ochrony przyrody rozpoczął już w 1968 roku. Wtedy to z okazji 650-lecia nadania praw miejskich Świecia opublikował "Osobliwości przyrodnicze Ziemi Świeckiej". Wspólnie z Witoldem Przewoskim, po kilkuletniej przerwie, reaktywował miejsko-gminny odział LOP w Świeciu. Wtedy został jego sekretarzem, a od 1983 roku do dziś, jest prezesem.
Za swoją działalność na rzecz ochrony przyrody został uhonorowany licznymi odznakami. Jako jedyny w województwie, otrzymał Order Wdzięczności Społecznej.
Dzięki jego staraniom powiat szczyci się wyjątkową ilością pomników przyrody. Zdzisław Erdmann zainicjował powstanie kilku rezerwatów przyrody: Czarcie Góry, Parów Cieleszyński, Parowy Ostnicowe Gruczna. W 1980 roku badał wpływ świeckich zakładów przemysłowych na roślinności. Na podstawie badań opracował "Raport o stanie środowiska naturalnego".
W tym roku Zdzisław Erdmann obchodzi 55-lecie społecznych działań w Lidze Ochrony Przyrody. Oprócz planowanej publikacji na temat aktualnych pomników przyrody, chce promować nasz powiat wydając przewodnik "Czarcie Góry".
Uroczystości z okazji rocznicy zaplanowano w maju. Już dziś zaproszono na nie wielu gości.**
Wszystko dla przyrody
(jam)

Pamiątkowe zdjęcie podczas nadania imienia Janusza Dzięcioła dębowi w Bąkowie. W środku Zdzisław Erdmann.
Zdzisław Erdmann, prezes LOP obchodzi w tym roku 55-lecie działalności społecznej na rzecz działań ochrony przyrody.