Wybory do Parlamentu Europejskiego. Gdzie głosować?
Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu ich stałego zameldowania.
Do rejestru wyborców jesteś wpisywany z urzędu na podstawie miejsca twojego zameldowania na pobyt stały. Jeżeli jednak w ostatnim czasie zmienił się Twój adres zamieszkania, należy sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy, czy zostałeś dopisany do rejestru wyborców.
Na podstawie rejestru wyborców sporządza się spis wyborców, tj. listę osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej.
Zobacz także:
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ilu posłów wybieramy?
Wyborcy w Polsce w 2019 r. wybiorą 51 posłów do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli Wielka Brytania opuści Unię Europejską, wyborcy w Polsce wybiorą 52 posłów do Parlamentu Europejskiego.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak głosować?
Zbliżające się wybory parlamentarne są wyborami jednodniowymi, których czas trwania zaczyna się o godzinie 7, a kończy o 21.
Nieodłącznym elementem umożliwiającym przystąpienie do wyborów jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie aktualnego dowodu osobistego.
Przeczytaj także:
W celu uzyskania kart wyborczych należy udać się do do stanowiska komisji wyborczej i okazać ważny dokument. Głosowania dokonuje się poprzez stawienie znaku X przy nazwisku kandydata.
Aby oddać pełnoprawnie głos należy udać się do urny wyborczej i wrzucić do niej zgiętą kartę wyborczą.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Na kogo można głosować?
Największe szanse w wyborach w Kujawsko-Pomorskiem daje się Kosmie Złotowskiemu, Radosławowi Sikorskiemu i Januszowi Zemke.
Pełną listę kandydatów z tego regionu zobaczysz: >> tutaj <<
