Wybory do Sejmu i Senatu 2023 - kto startuje?
Sześć komitetów zarejestrowało listy w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, co oznacza że - zgodnie z Kodeksem wyborczym - mogą wystawić kandydatów w całej Polsce.
Są to:
- PiS
- Koalicja Obywatelska
- Lewica
- Trzecia Droga Polska 2050 - PSL
- Konfederacja,
- Bezpartyjni Samorządowcy
Wybory Parlamentarne 2023 - najważniejsze zasady
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem, gdzie wybiera się 7 posłów, jest Częstochowa, zaś największym Warszawa - tu do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Wybory Parlamentarne 2023 - karty do głosowania i referendum
W tegorocznych wyborach do Sejmu w całym kraju będzie obowiązywała jednostronicowa karta do głosowania - na karcie będą umieszczone zarejestrowane w danym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów. Również nazwiska kandydatów do Senatu znajdą się na karcie w formie pojedynczej kartki. Trzecią kartą, którą będzie można otrzymać 15 października w lokalu wyborczym będzie karta referendalna.
- Oddany prawidłowo głos to ten, na którym znajduje się znak "X" umieszczony przy nazwisku wybranego kandydata. Kodeks wyborczy określa znak "X" jako "dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Głos można oddać tylko na jednego kandydata do Sejmu i jednego do Senatu. W przypadku oddania dwóch głosów na jednej karcie, głosy nie zostaną zaliczone.
- O głosie nieważnym na karcie referendalnej mówimy wówczas, kiedy przy pytaniu referendalnym znak "x" postawimy w obu kratkach zamiast jednej, bądź nie postawimy go w żadnej z kratek. W takim przypadku choć nasz głos będzie nieważny, to karta wrzucona do urny będzie ważna i zostanie wliczona do frekwencji referendalnej. Na karcie referendalnej możemy odpowiedzieć na wszystkie pytania - tzn. zaznaczmy "X" przy każdym z pytań.
W przypadku wyborów informacja o frekwencji ma charakter informacyjny, ale w przypadku referendum ogólnokrajowego jest ona kluczowa. Wynik referendum jest wiążący jeżeli wzięło w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że frekwencja w referendum musi wynieść co najmniej 50 proc.
W wyborach parlamentarnych w 2019 r. w całym kraju utworzono 27 415 obwodów głosowania. W tegorocznych wyborach będzie ich znacznie więcej - Polacy będą mogli oddać głos w 31 073 obwodach.
Wybory Parlamentarne 2023 - wyniki?
Już dziś zapraszamy 15 października na wieczór wyborczy. Około 21 pierwszej w pod poniższymi linkami podamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów. W ciągu wieczora i poniedziałkowego poranka prezentować będziemy także wyniki wyborów z największych miast naszego regionu.
- Wybory 2023 - wyniki kujawsko-pomorskie. Zobacz wyniki wyborów parlamentarnych.
- Wybory Parlamentarne 2023 - wyniki PKW. Zobacz wyniki Wyborów Parlamentarnych.
