Arkadiusz Fajok przygotował siedmiopunktowy program na uzdrowienie centrum Inowrocławia.
A oto jego założenia:
1. Utworzenie strefy gospodarczej w centrum miasta.
2. Budżet obywatelski - każdy będzie mógł zgłosić projekt inwestycyjny w centrum. Zarówno młodzi, jak i starsi inowrocławianie.
3. Klub osiedlowy w centrum miasta z biurami dla firm na godziny, zajęciami dla różnych grup wiekowych, miejscem spotkań - ale też w odróżnieniu do pozostałych klubów osiedlowych - z inkubatorem przedsiębiorczości (to jest dodatkowy pomysł, który narodził się po pierwszej turze wyborów, zainspirowany przez inne komitety i mieszkańców).
4. Fundusz na remonty i rewitalizację kamienic w centrum. Bardzo ważne, aby centrum piękniało. W zamian za dofinansowanie na remont właściciel będzie zobowiązany do obniżenia czynszu na określony czas.
5. Obniżenie, a nawet zniesienie opłaty za parkowanie i utworzenie nowych miejsc parkingowych.
6. Centrum powinno stać się bardziej zielone i czyste.
7. Wprowadzenie ulg podatkowych dla właścicieli preferowanych w centrum miasta usług. Np. na jednej z ulic może powstać więcej restauracji, których właściciele mogliby skorzystać z dotacji na otwarcie lokalu i czasowego obniżenia opłat. W innym miejscu mogłyby być preferowane inne usługi lub handel. Jest to proces długofalowy przy szerokiej współpracy z przedsiębiorcami.
- Moim zdaniem, są ulice w najbliższym otoczeniu Rynku, które można by wyłączyć z ruchu lub wykorzystać już te wyłączone. Wtedy miasto mogłoby wydzierżawić taką ulicę na przykład pod ogródki, kawiarnie, tak jak to się dzieje w większości miast w Polsce, gdzie ulice są wydzielane na taką działalność. Wyobraźcie sobie Państwo, jak w prosty sposób zmienimy centrum Inowrocławia, a przedsiębiorcy będą mieli szanse na rozwój - skomentował Arkadiusz Fajok.
