Spis treści
- Kiedy są wybory samorządowe 2024?
- Kto może głosować w wyborach?
- Czy w wyborach mogą głosować obcokrajowcy?
- W jakich godzinach można będzie głosować?
- Na kogo będziemy głosować w wyborach samorządowych?
- Ilu radnych wybierzemy w wyborach samorządowych?
- A ilu jest kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?
- Ile trwa kadencja władz samorządowych?
- Czy można głosować korespondencyjnie?
- Kiedy będzie obowiązywać cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi?
- Czy głosowanie w wyborach jest obowiązkowe?
Kiedy są wybory samorządowe 2024?
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia 2024 roku. Tam, gdzie będą konieczne drugie tury, będą one miały miejsce 21 kwietnia 2024 roku.
Kto może głosować w wyborach?
Swój głos mogą osoby, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat i nie zostali pozbawieni praw publicznych ani ubezwłasnowolnieni.
Czy w wyborach mogą głosować obcokrajowcy?
Tak, w wyborach do rad gmin oraz na wójtów, burmistrzów lub prezydentów mogą głosować obywatele państw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, którzy na stałe mieszkają w Polsce.

W jakich godzinach można będzie głosować?
Lokale wyborcze będą otwarte między godziną 7 rano a 21 wieczorem. Jeśli z jakichś przyczyn cisza wyborcza zostanie przedłużona, to i lokale mogą być czynne dłużej. Ponadto jeśli osoby przyjdą do lokalu przed 21, a nie zdążą zagłosować to komisja będzie działać do czasu, aż wszystkie takie osoby oddadzą głosy.
Na kogo będziemy głosować w wyborach samorządowych?
W wyborach samorządowych oddać można w sumie cztery głosy:
Do rady gminy
Do rady powiatu
Do sejmiku województwa
Na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
W 65 miastach na prawach powiatu głosuje się na radnych miejskich, zamiast do rad gmin i powiatów.
Z kolei w Warszawie specyficzny ustrój miasta stołecznego przewiduje wybory do rad dzielnic, rady miasta oraz sejmiku mazowieckiego, a także na prezydenta stolicy.
Ilu radnych wybierzemy w wyborach samorządowych?
Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, w tegorocznych wyborach samorządowych jest do obsadzenia 39 776 mandatów radnych gmin i miast, 6 230 radnych powiatów oraz 552 radnych sejmików wojewódzkich.
A ilu jest kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?
W wyborach samorządowych wybranych zostanie 1 548 wójtów gmin, 822 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. O funkcje te ubiega się 6 689 osób.
Ile trwa kadencja władz samorządowych?
Kadencja władz samorządowych wynosi pięć lat. Jednak tegoroczne wybory są wyjątkowe, gdyż zostały przełożone z jesieni 2023 roku. Tak więc obecna kadencja wyniosła pięć i pół roku.
Czy można głosować korespondencyjnie?
Tak, w wyborach samorządowych jest możliwość głosowania korespondencyjnego. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami (o co najmniej umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) oraz takich, które ukończyły co najmniej 60 lat.

Mogą one oddać głos przez pełnomocnika lub korespondencyjnie. W tym drugim przypadku należy to zgłosić do właściwego komisarza wyborczego doponiedziałku 25 marca (ustnie, pisemnie lub za pomocą platformy ePUAP). Z kolei wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika należy złożyć do piątku 29 marca.
Kiedy będzie obowiązywać cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi?
Cisza wyborcza zacznie obowiązywać o godzinie 00:00 w nocy z piątku 5 na sobotę 6 kwietnia. W tym czasie nie można prowadzić agitacji ani publikować sondaży. Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary. W przypadku drugiej tury, analogicznie cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku 19 na sobotę 20 kwietnia.
Czy głosowanie w wyborach jest obowiązkowe?
Nie, w Polsce nie ma obowiązku głosowania w wyborach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!