Jak przypomina Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, który pozyskał finansowanie rewitalizacji dworku w Dusocinie wstrzymanie prac nastąpiło w 2020 roku. Powód? - Ze względu na problem z wykonawcą, który zszedł z placu budowy zawłaszczając mienie. Sprawa została zgłoszona do prokuratury, a następnie sprawa trafiła do sądu. Mamy w tej sprawie nieprawomocny wyrok, ale możemy kontynuować prace inwestycyjne - zapewnia Beata Krzemińska.
Przerwa w robotach budowlanych została wykorzystana na zinwentaryzowanie zrealizowanych prac, dopracowanie dokumentacji dla tej inwestycji oraz przygotowanie nowej specyfikacji do przetargu. - Po weryfikacji otrzymanych ofert okazało się, że najkorzystniejsza z nich obarczona jest wadą uniemożliwiającą podpisanie umowy, a kolejna znacząco przewyższa kwotę, jaką zaplanowano na prace budowlane w budżecie projektu. Nie tracąc czasu po terminie przewidzianym na ewentualne odwołania, ogłoszono przetarg ponownie - informuje rzeczniczka prasowa marszałka.
Oferty zainteresowane firmy mogą składać do 24 listopada. Gospodarzem postępowania jest Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w skład którego wchodzi Park Krajobrazowy Góry Łosiowe gdzie leży dworek Rydygiera w Dusocinie. Przetarg dotyczy wykonania robót budowlanych polegających na modernizacji zagrody wiejskiej w Dusocinie na potrzeby ośrodka edukacji ekologicznej na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe.
Kupili łódź do monitoringu obszaru Wisły i przyległych zbiorników wodnych
Równolegle do działań mających wyłonić wykonawcę robót budowlanych prowadzone się pozostałe działania. - Zakontraktowany został zakup sprzętu multimedialnego do prowadzenia działań dydaktyczno-promocyjnych (laptopy, projektory, ekrany przenośne), narzędzia do prowadzenia bieżących konserwacji infrastruktury związanej z prowadzeniem czynnej ochrony - wylicza Beata Krzemińska. I dodaje: - Udało się również zakupić łódź ułatwiającą prowadzenie monitoringu. Specjalna konstrukcja łodzi (jej niewielkie zanurzenie) pozwoli objąć monitoringiem nie tylko obszar Wisły, ale również obszary starorzeczy i niewielkich zbiorników wodnych, które przy ogromnej presji inwestycyjnej, są coraz częściej degradowane.
W odnowionym dworku będzie izba pamięci Rydygiera i ośrodek edukacji ekologicznej
Przypomnijmy. Dworek w Dusocinie w którym urodził się Rydygier znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, będącego częścią Zespołu Parków nad Dolną Wisłą. - W remontowanym budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci jednego z ojców współczesnej chirurgii, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat - mówi Daniel Siewert, p.o. dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
W budynku zostanie zachowany układ pomieszczeń. Część z nich będzie służyć jako sale edukacji ekologicznej, a każda zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. W pozostałych pomieszczeniach zgromadzone zostaną pamiątki po wybitnym lekarzu.
Nowe oblicze zyska także dziewięciohektarowy teren wokół obiektu. Powstaną tu sad owocowy oraz zagrody dla owiec i bydła. W sadzie zostaną odtworzone dawne gatunki drzew owocowych - jabłoni, grusz, śliw i wiśni, popularnych na Pomorzu przed stu laty. Częścią projektu jest także czynna ochrona występującego na tym terenie kumaka nizinnego, płaza zagrożonego wyginięciem, oraz salwinii pływającej - paproci wodnej, jedynej w Polsce rosnącej w stanie dzikim.
Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego RPO. Dodajmy, że rok 2020 był w Kujawsko-Pomorskiem był Rokiem Ludwika Rydygiera.
Odbudowa domu Ludwika Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem....
