Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wydział Medyczny na Politechnice Bydgoskiej został oficjalnie otwarty - mamy zdjęcia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wydział Medyczny na Politechnice Bydgoskiej już otwarty. Informuje już o tym tablica umieszczona na budynku A przy ul. Kaliskiego. Na zdjęciu prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor uczelni.
Wydział Medyczny na Politechnice Bydgoskiej już otwarty. Informuje już o tym tablica umieszczona na budynku A przy ul. Kaliskiego. Na zdjęciu prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor uczelni. Dariusz Bloch
To ważny i historyczny moment dla Politechniki Bydgoskiej. W piątek (1 grudnia) uczelnia oficjalnie ogłosiła otwarcie Wydziału Medycznego. Będzie to dziewiąty wydział w strukturach fordońskiej uczelni. Pokieruje nim prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe, dziekan nowego wydziału.

Prace nad uruchomieniem studiów na kierunku lekarskim, PBŚ rozpoczęła w lutym 2023 r. od przygotowania wniosku. W sierpniu br. bardzo obszerna dokumentacja zawierająca, m.in., program studiów, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym, opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia medyków, została przekazana do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Ostatecznie po pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, 27 października br. minister edukacji i nauki wydał zgodę na utworzenie na Politechnice Bydgoskiej kierunku lekarskiego.

Pracę na nowym wydziale rozpoczyna już 23 medyków

Uczelnia zapowiadała, że jeszcze w tym roku w grudniu w jej strukturach powstanie Wydział Medyczny i tak też się stało. Nowy wydział obecnie będzie miał swoją siedzibę w budynku A w kampusie PBŚ przy ul. Kaliskiego. Na początku będzie się składał z Katedry Badań Podstawowych oraz Katedry Medycyny Klinicznej. Pracę na wydziale rozpoczyna już 23 medyków, w tym profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy nauk medycznych oraz lekarze medycyny. Wraz z rozwojem kształcenia kadra będzie sukcesywnie powiększana.

Dziekanem Wydziału Medycznego została prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe.

- Jestem zaszczycona, że mogę uczestniczyć w tworzeniu nowego wydziału, jakże ważnego w obliczu obecnej sytuacji medycyny w Polsce - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe. - Jednocześnie mam świadomość, że jest to duże wyzwanie. Liczę na współpracę z całą społecznością akademicką. Chcemy kształcić lekarzy na dobrym, europejskim poziomie.

Funkcję prodziekana ds. kształcenia i spraw studenckich pełnić będzie dr n. med. Anna Kloska. Za rozwój dyscypliny nauki medyczne odpowiadać będzie przewodnicząca Rady Naukowej dr hab. n. med. Katarzyna Sierakowska, prof. PBŚ.

Pierwsi studenci wydziału rozpoczną kształcenie w październiku 2024 r.

Podczas uroczystości inauguracyjnych odsłonięto też tablicę Wydziału Medycznego, a pamiątkowe zarządzenie rektora powołujące jednostkę otrzymał pierwszy lekarz, który rozpoczął współpracę z PBŚ prof. dr hab. n. med. Marek Harat.

- Dziękuje wszystkim zaangażowanym w tworzenie medycyny na naszej uczelni - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. - Wspólnie z kadrą medyczną oraz pracownikami PBŚ opracowaliśmy program studiów. Zabezpieczyliśmy zaplecze kliniczne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów. Dzięki decyzji władz Bydgoszczy, w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będziemy posiadać własny szpital w strukturach uczelni. Wybudujemy nowoczesne prosektorium i centrum symulacji medycznych.

Kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów.

Jak informowaliśmy, na potrzeby kształcenia medyków Miasto Bydgoszcz przekaże uczelni Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Uchwałę, która wyraża wstępną wolę przekazania przez Miasto Bydgoszcz szpitala w ręce PBŚ przyjęła już Rada Miasta Bydgoszczy. Teraz Miasto Bydgoszcz będzie miało za zadanie uchwalić już tę właściwą uchwałę Rady Miasta, wyrażającą wprost zgodę na przekazanie szpitala i wraz z nią porozumienie pomiędzy prezydentem miasta a Politechniką Bydgoską.

Studenci Wydziału Medycznego PBŚ będą uczyć się i praktykować także w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oraz Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydział Medyczny na Politechnice Bydgoskiej został oficjalnie otwarty - mamy zdjęcia - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska