Czekamy na listy od Państwa
Czekamy na listy od Państwa
Mają Państwo pytania dotyczące prądu? Chcecie poradzić się, jaką taryfę wybrać, by płacić jak najniższe rachunki? Napiszcie do nas. Wszystkie pytania przekażemy ekspertom w ENEA Operator, a odpowiedzi opublikujemy na łamach. Czekamy na pytania pod adresem mailowym: [email protected] oraz na listy pod adresem: Gazeta Pomorska, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz z dopiskiem "Pod prąd".
O zapewnienie podłączenia do prądu powinniśmy zadbać jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Energia elektryczna będzie nam bowiem potrzebna do zasilania betoniarki, pilarki, silnika hydroforu i innych narzędzi używanych na budowie. Formalności związane z przyłączeniem do sieci załatwiamy we właściwym terenowo Rejonie Dystrybucji ENEA Operator.
Trzeba zapytać operatora
Warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę jest zapewnienie możliwości podłączenia przyszłego budynku do sieci elektroenergetycznej.
Na terenach pozbawionych infrastruktury technicznej, a więc z dala od istniejących zabudowań, doprowadzenie prądu może być utrudnione ze względów technicznych i formalnych. W takiej sytuacji warunki (czas inwestycji i jej koszty) doprowadzenia prądu do interesującej nas działki trzeba uzgodnić z zakładem energetycznym. - Jeśli teren, na którym znajduje się działka objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i jest przeznaczony pod budownictwo, nie trzeba występować z zapytaniem do operatora sieci o możliwość doprowadzenia prądu.
Jeśli jednak takiego planu jeszcze nie ma i składamy dopiero wniosek do gminy o wydanie warunków zabudowy, konieczne będzie uzyskanie od operatora sieci zapewnienia o możliwości podłączenia przyszłego budynku do sieci elektroenergetycznej - wyjaśnia Ewa Katulska, rzecznik ENEA Operator.
Opłata w dwóch ratach
O przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może wystąpić właściciel bądź dzierżawca nieruchomości. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia. Gdy je otrzymamy i zaakceptujemy - zawieramy umowę o przyłączenie do sieci.

Biznes
Po jej podpisaniu i wniesieniu stosownych opłat przychodzi czas wykonania przyłącza do sieci energetycznej (czyli doprowadzenia prądu z sieci do naszej skrzynki). Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku IV i V grupy przyłączeniowej, klient ma prawo wyboru wykonawcy przyłącza. - Oznacza to, że może zrobić to wyspecjalizowana firma lub ENEA Operator. W tym drugim przypadku opłata za przyłączenie regulowana jest przez klienta w dwóch ratach: pierwsza po zawarciu umowy, druga - gdy przyłącze zostanie wykonane - mówi Ewa Katulska.
Następnie składamy wniosek o zawarcie umowy o dystrybucję energii. Niezbędny jest również wniosek o podłączenie instalacji odbiorczej poświadczony przez uprawnionego wykonawcę.
Przygotujmy dokumenty
Przy składaniu wniosku o określenie warunków przyłączenia potrzebny będzie dokument stwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością. Takim dokumentem może być odpis notarialnego aktu własności nieruchomości, umowa dzierżawy, użyczenia czy przydział lokalu. W przypadku budowy domu potrzebny będzie również plan sytuacyjny nieruchomości.
One najbardziej "pożerają" prąd
Jak określić moc przyłączeniową? Uzależniamy ją od przewidywanej liczby i mocy zainstalowanych urządzeń elektrycznych. Ważne jest abyśmy ustalili, jakich urządzeń elektrycznych będziemy używać. Pamiętajmy, żeby uwzględnić również pewien zapas mocy zarezerwowany dla urządzeń, które kupimy w przyszłości.
Jak to wygląda w praktyce? - Największe zapotrzebowanie na moc mają wszelkie urządzenia grzewcze, a więc kuchenki elektryczne, podgrzewacze wody czy elektryczna instalacja grzewcza. Kolejne "pożeracze" prądu to sprzęt AGD - czajnik elektryczny, toster, malakser, żelazko, odkurzacz itp. Do tego dodajmy pralkę, lodówkę, telewizor, komputer. Pozostaje jeszcze oświetlenie - wymienia Ewa Katulska.
Zatem orientacyjnie można przyjąć, że dla domu wykorzystującego prąd elektryczny wyłącznie do oświetlenia oraz zasilania sprzętu gospodarstwa domowego wystarczy moc przyłączeniowa rzędu 10 - 12 kW.
W przypadku planowanego korzystania z kuchenki elektrycznej, moc przyłączeniowa nie powinna być mniejsza niż 16 kW, natomiast przy jednoczesnym korzystaniu z przepływowych podgrzewaczy wody należy wystąpić o przydział 20 - 25 kW.
Tyle za przyłączenie do sieci
Koszty przyłączenia do sieci elektroenergetycznej określane są ryczałtowo, proporcjonalnie do planowanej mocy przyłączeniowej.
Zależnie od sposobu prowadzenia przyłącza opłata przyłączeniowa wynosi 140,42 zł netto za kW mocy przyłączeniowej dla przyłączy kablowych (podziemnych) lub 112,11 zł netto za kW dla przyłączy napowietrznych.
W ramach zryczałtowanej opłaty przyłączeniowej operator sieci przygotowuje projekt przyłącza, wykonuje ułożenie przewodów, zamontowanie skrzynki złącznej i licznikowej z wyposażeniem oraz dostarcza potrzebne do tego materiały. Opłata obejmuje również nadzór na prowadzonymi pracami, niezbędne pomiary, a także dokumentację geodezyjną przyłącza.